Šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností (OĽaNO) Igor Matovič zverejnil na Facebooku status s názvom „Je suis Marta Jančkárová“, kde sa zastal moderátorky RTVS. Podľa Matoviča je „prototyp objektívneho žurnalistu, v dnešnej dobe nedostatkového ‚tovaru‘, ktorý hodno brániť.“ Zároveň však v statuse opäť zaútočil na novinárov.

Ako napísal, sú novinári, ktorí pravdu hľadajú a tí, ktorí svoju „pravdu” vytvárajú. Tí druhí podľa neho za posledné tri roky páchajú na dôvere ľudí v klasické médiá mimoriadne škody, pretože čitatelia odchádzajú k alternatívnym médiám, veria hoaxom a konšpiráciám, čo je základom úspechu vzkriesenia Fica a Pellegriniho. V ďalšom statuse k tejto téme dnes nazval jedného novinára „dilino“ a ďalšiu novinárku „trúba.“

Útoky na novinárov

Igor Matovič verbálne útočil na novinárov už mnohokrát, napríklad 20. septembra 2022 v parlamente povedal, že „za päťstovku si dnes viete na mesiac prenajať novinára, ktorý o vás bude dobre písať“, prirovnával ich dokonca k hitlerovským novinárom.

Jeho vyjadrenia kritizovalo sedem medzinárodných novinárskych organizácií a označilo ich za neprijateľné útoky na nezávislú žurnalistiku. Vo svojej rétorike na adresu novinárov pokračoval Matovič 13. októbra, keď na sociálnej sieti napísal, že bude „dávať skorumpovaných novinárov rad radom dole“.

Výhražné správy

Moderátorka Sobotných dialógov Marta Jančkárová dostala výhražné e-maily i telefonáty po tom, ako odmietla účasť Ľuboša Blahu (Smer-SD) v diskusnej relácii. Blaha nebol do diskusie pozvaný.

Jančkárová vo svojom stanovisku na sociálnej sieti uviedla, že ďakuje všetkým za podporu a tiež RTVS za to, ako sa za ňu postavila. „Podobné drsné správy ma od práce neodradia, ale sú svedectvom o tom, ako veľmi naša spoločnosť zhrubla. Mali by sme sa všetci zamyslieť, čo s tým a s akou veľkou zodpovednosťou musia vystupovať všetky verejne činné osoby,“ uviedla. Dodala, že myslí aj na ďalších ľudí, ktorí dostávajú podobné nenávistné správy. „Slušnosť má nakoniec vždy navrch,“ zdôraznila na záver.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Zasadnutie výboru NR SR pre kultúru a médiá. Na snímke Štefan Hamran.
Neprehliadnite

V prípade vyhrážok redaktorke RTVS máme podozrivú osobu, oznámil Hamran