Stránka slúži ako jednoduchý vyhľadávač skladieb, ktoré sa dajú okamžite v prehliadači začať prehrávať a aj stiahnuť. Bez registrácie, dodatočného softvéru, poplatkov a najmä vysporiadania autorských práv.
Stránka ukončila činnosť iba 30. apríla po takmer dekáde. V poznámke na záver priznala, že na väčšinu hudby nikdy nemala licenciu. „To bolo nesprávne. Ospravedlňujeme sa,“ napísal web. Ako pripomína server Gizmodo, Grooveshark roky čelil súdnym sporom. Napríklad skupina Universal ešte v roku 2011 žiadala sumu 150-tisíc dolárov za každú z dvoch tisícok skladieb z jej katalógu.
Bez uploadu
O reštarte stránky informoval anonym pod prezývkou New Grooveshark. Už pár hodín po štarte bol web podľa Gizmodo nedostupný, pretože hosting provider ju zablokoval. Do hodiny bola stránka naspäť.
Vzkriesený Grooveshark je registrovaný na Ukrajincu Vitu Tkača. Služba tvrdí, že sama nemá na svojich serveroch žiadny hudobný obsah, ale funguje iba ako vyhľadávač skladieb na iných stránkach, pričom web „vždy zobrazí stránku, kde je stream indexovaný“. To v skutočnosti nie je pravda – informácia o pôvodnom zdroji sa nachádza len pri veľmi malom počte songov.
Osoba vystupujúca pod menom Shark pre web BGR uviedla, že krátko pred hroziacim ukončením pôvodného webu zálohovala 90 percent obsahu z pôvodného Groovesharku. Tím za týmto pirátskym projektom chce obnoviť pôvodnú funkcionalitu služby, vrátane playlistov a obľúbených skladieb.
Pri pôvodnej verzii Groovesharku mohli skladby nahrať na web aj priamo používatelia, čím sa stránka chcela zbaviť zodpovednosti za porušovanie autorských práv. Pri aktuálnej verzii už upload nie je možný.
Biznis bojuje aj proti legálnym verziám
Hudobné služby ako Napster či Grooveshark boli na vrchole v čase, keď de facto neexistovali legálne alternatívy, ako kupovať či streamovať hudbu. To už v súčasnosti vďaka Spotify a podobným neplatí. Používatelia sa legálne dostanú k miliónom skladieb zadarmo s obmedzeniami, alebo za relatívne nízky poplatok bez akýchkoľvek limitov.
Zdá sa však, že hudobný biznis a umelci s týmto vývojom nie sú spokojní a top mená v brandži aktívne vystupujú proti Spotify a spol. Hudobníci ako Beyonce či Coldplay neponúkajú nové skladby ani v platených verziách streamovacích služieb. Speváčka Taylor Swift stiahla celý svoj katalóg.
Dôvod je jednoduchý – brandži sa máli, koľko dostávajú za streamovanie ich tvorby. Ako alternatíva vznikol nedávno Tidal – streamingový servis, ktorý má iba platené verzie a hudobníkom vraj odvádza vyššie poplatky.
A na svoju stranu chce hudobné labele získať aj Apple, ktorý kedysi priniesol revolúciu v digitálnom predaji skladieb v obchode iTunes. Podľa webu The Verge Apple vraj aktívne rokuje s veľkými vydavateľstvami, aby prestali ponúkať svoj obsah v bezplatných verziách streamingových služieb, vrátane YouTube. To všetko sa deje v čase, keď sa Apple chystá uviesť vlastný hudobný streaming na báze predplatného, ktorý bude postavený na Beats Music – zatiaľ bezvýznamnej streamingovej službe, ktorú Apple vlani kúpil (spolu so slúchadlami) za 2,6 miliardy dolárov.