Viac ako dve desiatky elitných hudobníkov podpísali na veľkom evente v New Yorku dokument o prevádzkovaní služby, ktorá podľa nich môže zmeniť hudobný svet a skoncovať s internetovým hudobným pirátstvom.
„Predstupujeme pred vás. S nádejou, že dnešok bude ďalším historickým dňom, okamihom, ktorý navždy zmení beh hudobných dejín,“ vyhlásila speváčka Alicia Keys, ktorá po svojej úvodnej reči pozvala na pódium ďalších z majiteľov novej služby.
Sú medzi nimi Rihanna, Beyoncé, Jack White, Nicki Minaj, Usher, Calvin Harris či členovia skupín Daft Punk, Arcade Fire alebo Coldplay.
Stávka na vyššiu kvalitu streamu
Tidal je podobne ako úspešná existujúca služba Spotify založený na predplatnom - formou členských príspevkov - za ktoré si používatelia môžu vo svojich počítačoch, tabletoch či telefónoch prehrávať hudbu a video. Obsah je pre nich dostupný aj off-line.
Za 10 dolárov mesačne získavajú používatelia prístup k štandardnej kvalite zvuku a obrazu, o desať dolárov vyššia suma im otvorí cestu k vyššej kvalite. Ide pritom o takzvaný „loseless“ formát so streamom 1411 kbps, čím služba cieli na ľudí preferujúcich špičkovú kvalitu zvuku.
Spotify pri platenom móde ponúka 320 kbps. Svoju prémiovú službu predáva na viacerých trhoch vrátane USA takisto za 9,99 dolára na mesiac.
Chcú viac peňazí, zatiaľ na to nie je publikum
Hudobníci, ktorí budú mať na Tidali vlastnícky podiel, poznamenali, že digitálnu podobu svojich diel budú poskytovať iba jej prostredníctvom. Ďalšie podrobnosti zatiaľ spoluvlastníci nezverejnili.
Isté je, že sa spoliehajú na vyššie príjmy, keďže peniaze si budú deliť medzi sebou a žiadnu maržu si nestrhne prevádzkovateľ ako v prípade Spotify a spol.
Podľa TechCrunch.com je ale momentálne otázne, aký bude ďalší vývoj, keďže Tidal má miniatúrnu základňu predplatiteľov na úrovni pár tisíc ľudí v porovnaní so Spotify s 15 miliónmi platiacich používateľov.
Tidal navyše na rozdiel od niektorých konkurentov neponúka žiadny bezplatný variant služby, len 7-dňovú skúšku. Hudobníci musia zvážiť, či sú výhodnejšie potenciálne vyššie príjmy z rozbiehajúcej sa platformy alebo veľké publikum a teda stabilné príjmy, ako aj zabezpečená „viditeľnosť“ v prípade Spotify.
Tidalu však hudobníci zrejme veria, čo sa potvrdilo aj oznámenou spoluprácou známych interpretov. Do Tidalu svoju tvorbu minulý týždeň pridala napríklad aj Taylor Swift, tvrdá kritička Spotify, ktorá svoje diela z tejto služby stiahla po tom, čo sa ohradila voči nízkym príjmom a ryžovaní na úkor autorov.
Projekt z Nórska s veľkými plánmi
Tidal spolu so sesterskou službou WiMP patril spoločnosti Aspiro, ktorej väčšinový akcionár bol z Nórska. Firmu za 50 miliónov eur nedávno prevzala spoločnosť Project Panther Bidco, ktorá patrí raperovi Jay-Z.
Raper Jay-Z, ktorý službu Tidal kúpil od nórskych vlastníkov, počas predstavenia novinky Zdroj: SITA/AP
Aspiro evidovali pri svojich dvoch hudobných službách podľa Guardianu koncom vlaňajška pol milióna používateľov, z toho asi len 35-tisíc platilo takmer 20 dolárov za stream v najvyššej kvalite (v prípade aplikácií WiMP a Tidal).
Tidal je na americkom a britskom trhu dostupný od konca októbra 2014, v decembri pribudla Kanada a v tomto roku aj ďalších deväť európskych krajín. Streamovacia služba avizovala ešte pod predošlým vlastníkom zámer expandovať aj do ďalších štátov, ešte v prvom štvrťroku 2015.
Hudobní interpreti po celom svete dlhodobo riešia veľké straty príjmov, ktoré im spôsobuje bezplatné zdieľanie digitálnych nahrávok ich diel na internete. Práve služby ako Spotify, Deezer, Beats Music (Apple) či GooglePlay v posledných rokoch ovládli časť legálneho trhu a využívajú ich aj ľudia, ktorí neboli ochotní kupovať si klasické nosiče.