Časť českých vydavateľov podpísala s firmou Google dohodu o platbách za ich obsah zverejňovaný službou Google News. Za on-line obsah sa má platiť prostredníctvom licenčného programu Google News Showcase, ku ktorému sa pripojilo viac ako 300 európskych vydavateľov. Vyplýva to z vyjadrení Google na jeho európskom Twitterovom účte. Upozornil na to server Lupa.cz. Únia vydavateľov ČTK oznámila, že zatiaľ nemá o dohode informácie.

„Vyjednávame s vydavateľmi intenzívne už aj v Českej republike. S niektorými subjektmi sme dospeli do štádia podpísania zmluvy, ďalšie vyjednávania prebiehajú," uviedla hovorkyňa českého Googlu Alžbeta Houzarová.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook sa dohodol s austrálskou vládou, v krajine odblokuje spravodajský obsah

Google v pondelok na Twitteri oznámil, že sa k jeho licenčnému programu Google News Showcase pre platby médiám za obsah v Európe pripojilo vyše 300 vydavateľov, okrem iného z Nemecka, Veľkej Británie a z Českej republiky.

Zistiť, ktorí konkrétne českí vydavatelia už dohody podpísali, podľa Lupy.cz prakticky nie je možné. Na otázky zvyčajne reagujú tým, že vyjednávanie pripúšťajú, ale jeho výsledky nemôžu komentovať. Rokovania s Googlom je viazané prísnymi dohodami o mlčanlivosti.

Podľa výkonného riaditeľa Únie vydavateľov Václava Macha je potrebné rozlišovať medzi licenciami na užívanie obsahu v rámci služby Google News Showcase a licenciami na použitie obsahu pre fungovanie algoritmu vyhľadávania a zobrazovania výsledkov, požadované podľa článku 15 smernice o autorskom práve EÚ. Česko zatiaľ príslušnú novelu k transpozícii smernice neprijalo, na vysporiadaní pripomienok stále pracuje ministerstvo kultúry. Do schválenia novely Mach dohody o licenciách na základe smernice neočakáva.

WA 27 archív Paríž - Na archívnej snímke z 8. januára 2021 logo Microsoftu na budove sídla spoločnosti v Paríži. Štvrťročný čistý zisk Microsoftu vzrástol o 33 percent na 15,5 miliardy dolárov. Hospodárenie podporil záujem o cloudové služby, ktoré ťažia z rozmachu práce z domu a vzdelávania prostredníctvom internetu počas koronavírusovej poandémie.  FOTO TASR/AP 

The logo of Microsoft is displayed outside the headquarters in Paris, Friday, Jan. 8, 2021. As the pandemic raged through the U.S., M
Neprehliadnite

Microsoft sa spojil s vydavateľmi v EÚ kvôli platbám za správy

„Únia vydavateľov svojim členom odporúča, aby sa v prípadných zmluvných rokovaniach o licencovaní obsahu pre službu Google News Showcase vyvarovali prijatia niektorých nevýhodných ustanovení a vzdania sa svojich ostatných práv, čo by im do budúcna mohlo znemožniť uplatniť svoje ďalšie autorské práva podľa prijatej českej legislatívy , "upozornil Mach.

Google sa v januári dohodol s lobistickou organizáciou francúzskych vydavateľov na rámcovej zmluve o autorských právach a na podmienkach, za ktorých má platiť spravodajským spoločnostiam za on-line obsah. Na strane vydavateľov je Microsoft, ktorý chce spolu s nimi presadiť systém, ktorý by zabezpečil, aby predné technologické firmy za spravodajstvo platili. Dlhotrvajúca bitka o platby sa teraz vedie v Austrálii, kde chce vláda prinútiť k platbám gigantov ako Google a Facebook.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook na svojej platforme Austrálčanom zablokoval spravodajstvo

EÚ predvlani prikročila k úprave svojich pravidiel ochrany autorských práv. Tieto zmeny umožňujú vydavateľom správ požadovať kompenzáciu za časti obsahu, ktoré sa objavia na internetových platformách. Podľa niektorých europoslancov ale tento systém zostáva príliš slabý, napísali začiatkom februára Financial Times.

České ministerstvo kultúry koncom minulého roka uviedlo, že peniaze od internetových spoločností, ktoré budú musieť platiť za využívanie mediálneho obsahu, by v Česku mohol rozdeľovať kolektívny správca. Zvažuje to ako jednu z možných noviel zákona. Ministerstvo uviedlo, že zatiaľ nie je zrejmé, o aký veľký objem peňazí, ktoré by internetové firmy mali médiám platiť, môže v Česku ísť.

Cieľom európskej smernice je prinútiť internetové spoločnosti, aby médiám platili za využívanie ich obsahu. Firmy ako Google alebo Facebook podľa novely musia získať od vydavateľov licencie na využívanie ich článkov.