Americká internetová spoločnosť Google sa s úradmi v Kanade dohodla na nových pravidlách v spore o využívaní spravodajského obsahu mediálnych spoločností. Výsledkom dohody je, že Google bude týmto firmám každoročne prispievať čiastkou 100 miliónov kanadských dolárov (1,6 miliardy Sk). V stredu to oznámila kanadská vláda. Nový zákon vyžaduje, aby technologické firmy vydavateľom platili za využitý obsah.

Dosiahnutie dohody

Americký podnik už skôr pohrozil, že v Kanade zablokuje možnosť vyhľadávať na Googli kanadské správy. Dosiahnutím dohody toto riziko zmizlo. Konkurenčná spoločnosť Meta Platforms, ktorá je materským podnikom firiem Facebook, Instagram a ďalších, už kanadské správy tento rok blokovať začala.

„Google súhlasil s riadnou podporou novinárov, vrátane miestnej žurnalistiky," povedal kanadský premiér Justin Trudeau. „Meta sa bohužiaľ naďalej úplne zrieka akejkoľvek zodpovednosti voči demokratickým inštitúciám," citovala ho agentúra AP.

Pascale St-Ongeová z kanadskej vlády povedala, že čiastka 100 miliónov kanadských dolárov bude indexovaná, takže bude brať do úvahy vývoj inflácie. Vláda chce peniaze využiť na finančnú podporu pre širokú škálu spravodajských spoločností po celej krajine.

„Je to dobré pre spravodajský sektor. Ak bude inde vo svete uzavretá lepšia dohoda, Kanada si vyhradzuje právo začať sa týmto dojednaním znovu zaoberať," povedala St-Ongeová na tlačovej konferencii. „Ukazuje sa, že táto legislatíva funguje. Že je to spravodlivé. A teraz je na Facebooku, aby vysvetlil, prečo necháva svoju platformu otvorenú dezinformáciám a nepresným informáciám, namiesto toho, aby náš spravodajský systém udržiaval,“ povedala.

Platby pre vydavateľov

Kanada koncom júna schválila zákon o on-line spravodajstve, ktorý vyžaduje, aby veľké technologické firmy platili vydavateľom za odkazovanie alebo iné použitie ich obsahu on-line. Meta na tento zákon zareagovala blokovaním spravodajského obsahu v Kanade na svojich platformách. Vlastník Googlu, spoločnosť Alphabet, už skôr uviedol, že plánuje urobiť to isté, až zákon v decembri nadobudne platnosť.

Meta uviedla, že zákon o on-line spravodajstve je založený na nesprávnom predpoklade, že Meta nespravodlivo ťaží zo spravodajského obsahu zdieľaného na jej platformách. V skutočnosti je to podľa tvrdenia firmy naopak – teda že prospech majú spravodajské spoločnosti, a to zo zvýšenej prevádzky na internete smerom k nim. Postoj Mety znamená, že ľudia v Kanade nemôžu prezerať ani zdieľať správy na facebooku a instagrame – vrátane novinových článkov, videí či audia, ako ich zverejňujú mediálne spoločnosti v Kanade aj mimo nej. Odkazy zverejnené kanadskými médiami sú naďalej viditeľné v iných krajinách. St-Ongeová označila postoj Mety za nezodpovedný.

„Vzhľadom na to, že niektoré redakcie obmedzujú počet pracovných miest alebo úplne končia, nebolo zdravie kanadského spravodajského priemyslu nikdy viac ohrozené," uviedla St-Ongeová.

Zaistenie prevádzky

Prezident pre globálne záležitosti v spoločnostiach Google a Alphabet Kent Walker ministerke vo vyhlásení poďakoval a uviedol, že Google bude kanadským vydavateľom aj naďalej zaisťovať prevádzku na internete, ktorá je pre nich taká cenná. Kanadská vláda začiatkom tohto roka v reakcii na postoj Mety oznámila, že prestane inzerovať na platformách Facebook a Instagram.

Meta už v minulosti podobné kroky podnikla. V roku 2021 krátko zablokovala správy zo svojej platformy v Austrálii, keď krajina prijala legislatívu, ktorá nútila technologické spoločnosti platiť vydavateľom za používanie ich správ. Neskôr sa Meta s austrálskymi vydavateľmi dohodla. Kanadský premiér Trudeau povedal, že dohoda bude mať odozvu po celom svete, pretože aj ďalšie krajiny sa stretávajú s rovnakými problémami, akým čelí kanadská mediálna scéna.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

SITA
Neprehliadnite

SITA rozširuje svoje mediálne portfólio o dva nové webové portály