Americká technologická spoločnosť Facebook v stredu oznámila, že minulý týždeň začala prevádzku „osobitného operačného centra", ktorého úlohou je moderovať na jej sociálnych sieťach obsah týkajúci sa súčasného konfliktu medzi Izraelom a palestínskym Hamasom. Reaguje tým na zvýšené šírenie prejavov nenávisti a výziev k násilnostiam, ktoré sa v súvislosti s konfliktom na Blízkom východe v posledných dňoch objavujú na internete.

„Toto operačné centrum nám umožňuje zblízka monitorovať situáciu tak, aby sme mohli rýchlejšie odstraňovať obsah, ktorý porušuje naše zásady komunity, a zároveň aby ​​sme sa vysporiadali rýchlejšie s prípadnými pochybeniami pri ich presadzovaní," povedala podľa agentúry Reuters reportérom viceprezidentka Facebooku Minka Bickertová. „Robili sme to tak aj v minulosti, keď panovala bezpečnostná hrozba a vieme, že sa prostredie rýchlo premení," dodala s tým, že podobný postup spoločnosť prijala napríklad pri kalifornských požiaroch alebo voľbách v Brazílii.

Facebook
Neprehliadnite

Facebook testuje upozornenie, ktoré nabáda k prečítaniu článku pred zdieľaním

Spoločnosť do centra najala rodených hovorcov arabčiny a hebrejčiny, ktorí prechádzajú príspevky alebo naopak znovu sprístupňujú tie, ktoré podľa nich automatické algoritmy odstránili neprávom. Nový orgán bude podľa Facebooku fungovať tak dlho, ako to bude potrebné.

Sociálne médiá sa v posledných dňoch stali súčasťou stretu medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktoré ovláda Pásmo Gazy. Videoplatforma YouTube napríklad tento týždeň odstránila reklamu zaplatenú izraelskou vládou, ktorá podľa nej porušila zásady ohľadom zobrazovania násilností. Denník The New York Times v stredu upozornil, že židovskí extrémisti vytvorili stovky skupín na komunikačnej platforme WhatsApp, ktoré patria Facebooku, v ktorých si dohovárali útoky na Palestínčanov. Na sociálnych sieťach sa tiež šíri rad falošných práv a starších manipulatívnych videí, ktorými sa obe strany sporu navzájom očierňujú a vyvolávajú ďalšie spory.

Facebook
Neprehliadnite

Majiteľ českého kasína žiada od Facebooku takmer 20 miliónov eur za klamlivú reklamu

Sociálne médiá však čelila takisto obvineniam z cenzúry. Server Buzzfeed News minulý týždeň napísal, že sieť Instagram, ktorá tiež patrí Facebooku, omylom zmazala obsah týkajúci sa mešity Al-Aksá na jeruzalemskej Chrámovej hore. Tam pred vypuknutím vzájomného ostreľovanie Izraela a Hamasu dochádzalo k stretom izraelskej polície s Palestínčanmi. Nadácia Thomson Reuters tiež uviedla, že na Instagrame a facebooku zmizli niektoré príspevky týkajúce sa možného vysťahovania palestínskych rodín z východojeruzalémskej štvrti Šajch Džarráh, ktorá je jednou z príčin súčasného sporu. Správcovia sietí však zmazanie príspevkov zvádzali na technické problémy.

Viceprezident Facebooku Nick Clegg a ďalší vysokí činitelia firmy podľa hovorcu Facebooku v utorok hovorili s palestínskym premiérom Muhammadom Ištajjou. Už skôr sa pritom spojili rovnako s izraelským ministrom obrany Bennym Gantz. Facebook už pred časom zo svojich platforiem vykázal Hamas a maže aj príspevky, ktoré propagujú či oslavujú jeho činnosť. Izrael, Spojené štáty i Európska únia toto palestínske hnutie považujú za teroristickú skupinu.