Ak americká spoločnosť Google v Austrálii zablokuje svoj internetový vyhľadávač, s istotou ho nahradí Microsoft so svojím vyhľadávačom Bing. Povedal to dnes austrálsky premiér Scott Morison. Google už skôr upozornil, že svoj vyhľadávač zablokuje, ak Canberra presadí zákon, ktorým by veľké internetové spoločnosti ako Google a Facebook donútila, aby platili mediálnym firmám za právo používať ich obsah. Austrálsky premiér odvtedy rokoval so šéfom Microsoftu o tom, že by na miesto Googlu nastúpil vyhľadávač Bing.
Americká internetová spoločnosť Google varovala, že zablokuje svoj vyhľadávač v Austrálii
,,Môžem vám povedať, že Microsoft si je celkom istý", že by na tom Austrálčania neboli horšie, povedal Morrison združenia novinárov National Press Club of Australia. ,,Sú to veľké technologické spoločnosti a pre Austráliu je, myslím, dôležité nastaviť pravidlá, ktoré sú najvhodnejšie pre našich ľudí," pokračoval. ,,K správnemu fungovaniu demokracie je nevyhnutné udržateľné spravodajské prostredie, ktorému sa dostáva obchodnej pomoci," dodal.
Hoci je Bing v Austrálii druhým najpoužívanejším vyhľadávačom, pokrýva iba 3,7 percenta trhu. Google tvrdí, že jeho podiel činí 95 percent. Šéf Microsoftu Satya Nadella začal s Morrisonom rokovať minulý týždeň. Microsoft sa k veci zatiaľ nevyjadril.
Austrália sa chystá schváliť zákon, ktorý by donútil technologické giganty dohovoriť sa s miestnymi vydavateľmi a spravodajskými médiami na platbách za ich obsah vložený do výsledkov vyhľadávania alebo spravodajstva. Ak by sa strany nedohodli, vláda by menovala arbitra, ktorý by o cene rozhodol.
Google chce čoskoro spustiť spravodajský web v Austrálii
V januári Google podpísal dohodu o platení autorských práv s lobistickým združením Alliance de la presse d'information générale (Apig), ktoré zastupuje francúzske národné a regionálne denníky. Podľa vyhlásenia sa platby francúzskym vydavateľom budú vypočítavať individuálne ,,na základe kritérií, ako je napríklad prínos k politickým a všeobecným informáciám, objem denne vydaného materiálu alebo množstvo čitateľov na internete za mesiac". Austrálskemu plánu americký internetový gigant vzdoruje, pretože by mal menej kontroly nad tým, koľko by za spravodajský obsah musel platiť.