Americká internetová spoločnosť Google obnovuje plány na skoré spustenie vlastného spravodajského webu v Austrálii. S odvolaním sa na austrálsky mediálny podnik, ktorý má webu dodávať články, to dnes uviedla agentúra Reuters. Plánované spustenie servera News Showcase je zrejme súčasťou boja Googlu proti snahe austrálskej vlády presadiť zákon, podľa ktorého by podnik musel platiť médiám za obsah, ktorý sa objaví v jeho internetovom vyhľadávači.
Šéfredaktor spravodajského serveru The Conversation Misha Ketchell uviedol, že ho Google oslovil s cieľom obnoviť rokovania o spustení produktu News Showcase v čo najskorším termíne, možno vo februári. ,,Pracujeme na tom s nimi," dodal.
Google plány na spustenie webu News Showcase v Austrálii predstavil už vlani v júni a podpísal zmluvy o poskytovaní obsahu s niekoľkými menšími spravodajskými podnikami, vrátane servera The Conversation. Neskôr však spustenie webu odložil s odkazom na regulačné podmienky.
Vyhrážkami si robíte „medvediu službu“, odkazuje austrálska vláda Googlu a Facebooku
Terajšie obnovenie prác na spustenie webu je podľa Reuters zjavnou ukážkou pripravenosti Googlu využívať vlastných zmlúv o poskytovaní obsahu, čo má preukázať, že vládou presadzovaná legislatívna úprava nie je potrebná.
,,Ak je Google schopný demonštrovať, že dokáže dosiahnuť dohodu s niektorými vydavateľmi, potom je jeho cieľom ukázať, že komerčné zmluvy možno uzavrieť aj bez legislatívnej intervencie," uviedol univerzitný profesor Derek Wilding, ktorý sa zaoberá mediálnym priemyslom. ,,Otázkou je, či sú takéto dohody vhodné pre všetky vydavateľa," dodal.
Hovorca spoločnosti Google v Austrálii sa dnes k plánom na vlastnej spravodajský web odmietol vyjadriť. Šéfka austrálskych aktivít Googlu Mel Silvaová minulý týždeň varovala, že firma svoj vyhľadávač v Austrálii zablokuje, ak vláda nový zákon presadí.
Maďarsko chce regulovať právomoci sociálnych sietí
Zákon by donútil technologické giganty dohovoriť sa s miestnymi vydavateľmi a spravodajskými médiami na platbách za ich obsah vložený do výsledkov vyhľadávania alebo spravodajstva. Ak by sa strany nedohodli, vláda by menovala arbitra, ktorý by o cene rozhodol.
Silvaová v príspevku na webových stránkach Googlu uviedla, že jej firma sa stavia proti platbám za zobrazovanie odkazov na články, nie proti platbám za zverejňovanie správ. ,,Žiadny web či vyhľadávač teraz neplatí za to, že ľudí pomocou odkazov prepája s inými stránkami," napísala. ,,Tento zákon by to zmenil. Prvýkrát v histórii by Google musel platiť za to, že poskytuje odkazy," dodala.