Severoírska polícia obvinila dvoch mužov z vraždy novinárky Lyry McKeeovej, ktorá prišla o život v apríli 2019. Informovala o tom agentúra AP. Vtedy 29-ročnú novinárku podľa vyšeřovateľov smrteľne postrelili, keď sa prizerala nepokojom v Londonderry.

Polícia obvinila mužov vo veku 21 a 33 rokov z vraždy, držania strelnej zbrane a streliva s úmyslom ohroziť život, z výtržníctva, držania a hádzania zápalných fliaš a z podpaľačstva. Ich mená nezverejnila. Tridsaťtriročný muž čelí ešte obvineniu z krádeže. Policajti navyše obvinili ďalšieho 20-ročného muža z výtržníctva a z držania a hádzania zápalných fliaš.

Lyra McKee, severoírska novinárka, ktorú zastrelili pri nepokojoch v Londonderry 18. apríla 2018
Neprehliadnite

Severoírska polícia zatkla štyroch mužov v súvislosti s vraždou novinárky

K vražde sa už skôr prihlásila organizácia Nová IRA, ktorá neuznáva severoírsku mierovú dohodu z roku 1998. Tá z veľkej časti ukončila sektárske násilie a položila základy zdieľanej vlády unionistov a separatistov v Severnom Írsku. Londonderry v minulosti zažilo krvavé strety medzi protestantskými unionistami a katolíckymi republikánmi. McKeeová nebola terčom útoku, ale „stála vedľa síl nepriateľa", ako Nová IRA označuje britských policajtov.

Investigatívna novinárka McKeeová bola vychádzajúcou hviezdou žurnalistiky. Narodila sa niekoľko rokov pred uzavretím mierovej dohody a otvorene hovorila aj písala o tom, aké to je vyrastať ako lesbička v nepriateľskom prostredí. Jej pohrebu sa zúčastnili stovky ľudí vrátane britskej premiérky Theresy Mayovej a predsedu írskej vlády Lea Varadkara.