Severoírska polícia v stredu zatkla štyroch mužov v súvislosti s vraždou novinárky Lyry McKeeovej, ktorú v roku 2019 zastrelil neznámy páchateľ v Londonderry. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na políciu.

Vtedy 29-ročná severoírska novinárka zomrela, keď sa prizerala nepokojom v Londonderry.

Dvadsaťdeväťročná McKeeová zomrela na následky zranení hlavy, ktoré utrpela 18. apríla 2019 večer pri streľbe v severoírskom meste Londonderry. Pohybolvala sa na mieste nepokojov, keď tam neznámy strelec okolo 23.00 h vypálil niekoľko rán smerom na policajtov a novinárku, ktorú postrelil. Zranenú ženu previezli do nemocnice, kde však zraneniam podľahla.

Mesto v minulosti zažilo krvavé strety medzi protestantskými unionistami a katolíckymi republikánmi. K vražde sa prihlásila organizácia Nová IRA, ktorá neuznáva severoírsku mierovú dohodu z roku 1998.

Investigatívna novinárka Daphne Caruanová Galiziová
Neprehliadnite

Paralela so Slovenskom? K vražde maltskej novinárky prispel pocit beztrestnosti

Tá z veľkej časti ukončila sektárske násilie a položila základy zdieľané vlády unionistov a separatistov v Severnom Írsku. McKeeová nebola terčom útoku, ale „stála vedľa síl nepriateľa“, ako Nová IRA označuje britských policajtov.

Štyria muži vo veku 19 až 33 rokov boli zadržaní v Londonderry. „Toto zatknutie predstavuje vyvrcholenie podrobného dvojročného vyšetrovania vraždy Lyry a udalostí, ktoré k nej viedli,“ povedal šéf severoírskej polície Jason Murphy.

Peter R. de Vries
Neprehliadnite

So zavraždeným holandským novinárom de Vriesom sa rozlúčili tisícky ľudí

Policajti vlani vo februári obvinili 52-ročného Paula McIntyra, o ktorom však vie, že nebol strelcom. Podľa jeho advokáta sa McIntyre zaplietol do vyzdvihnutia nábojov. Polícia potom v júni 2020 našla zbraň, ktorou zastrelili severoírsku novinárku a uviedla, že pozná totožnosť páchateľa, ktorého chce obviniť po forenznej analýze. Nasledujúci mesiac obvinila ďalšieho 27-ročného muža z porušenia zákona o zbraniach.

Ľudia stoja pred katedrálou počas pohrebu zavraždenej novinárky Lyry McKeeovej v Belfaste 24. apríla 2019.
Zdroj: TASR
Ľudia stoja pred katedrálou počas pohrebu zavraždenej novinárky Lyry McKeeovej v Belfaste 24. apríla 2019.