V Spojených štátoch obžalovali v utorok štyroch Iráncov z prípravy únosu novinára v New Yorku. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ministerstva spravodlivosti USA. V správe ministerstva sa neuvádza meno žurnalistu. Podľa AFP ide o novinárku a aktivistku Masih Alinedžádovú pôvodom z Iránu pôsobiacu v New Yorku. Tá aj sama potvrdila na sociálnej sieti Twitter, že sa v správe píše práve o nej.

Obvinení Iránci tiež podľa zverejneného vyhlásenia plánovali vylákánie ďalších osôb žijúcich v Británii a Kanade do Iránu. Všetky ciele plánovaných únosov boli kritické k iránskemu režimu. Plánovači únosu dokonca podľa obžaloby ponúkli peniaze novinárkiným príbuzným v Iráne, aby napomohli vylákániu aktivistky do Iránu. To ale rodina odmietla. Obvinení si tiež najali súkromných detektívov, aby špehovali jej bydlisko v NY a jej rodinu, a sledovali nehnuteľnosť pomocou živého prenosu s vysokým rozlíšením.

Hacker
Neprehliadnite

Stránky kybernetického gangu REvil spájaného s Ruskom sú mimo prevádzky

Obžalovaní muži sú zamestnancami iránskej spravodajskej služby, pričom jeden z nich pôsobí na vyššej pozícii a zvyšní traja sú jeho podriadení. Všetci štyria žijú podľa vyhlásenia rezortu spravodlivosti v Iráne. Ďalšia osoba v americkom štáte Kalifornia je obvinená z toho, že celú údajnú operáciu financovala.

Podľa ministerstva sa obžalovaní zamestnanci spravodajskej služby snažili obeť plánovaného únosu najskôr nalákať do tretej krajiny, kde ju mali zatknúť a priviesť do Iránu, kde by ju následne uväznili.

Neskôr mali obžalovaní muži aj sledovať svoju obeť a členov jej domácnosti pri niekoľkých príležitostiach v rokoch 2020 a 2021. Jeden z mužov si mal údajne aj vyhľadávať spôsoby ako prepraviť osobu z USA do Iránu. Alinedžádová otvorene kritizuje Teherán a založila tiež hnutie My Stealthy Freedom, ktoré podporuje ženy v tom, aby odhodili hidžáby, píše AFP.