Turecko sa v stredu zaviazalo, že podnikne ,,právne a diplomatické kroky" proti Francúzsku pre karikatúru tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana na obálke francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorú Ankara označila za ,,úbohú" a ,,provokáciu". Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie kancelárie tureckého prezidenta. Len niekoľko minút po zverejnení tohto oznamu prokuratúra v Ankara začala oficiálne vyšetrovanie časopisu, píše turecká štátna agentúra Anadolu.

Kritizovaná karikatúra zobrazuje Erdogana v bielom tričku a spodkoch, ako usadený v kresle drží plechovku s nápojom a žene v islamskom hidžábe nadvihuje šaty a odhaľuje tak jej nahú dolnú polovicu tela. Pri Erdoganovej tvári sa nachádza bublina s výkrikom ,,Prorok!" a na titulnej strane sa tiež nachádza nápis ,,Erdogan: v súkromní je veľmi vtipný".

WA 46 Bejrút - Francúzsky prezident Emmanuel macron odpovedá na otázky novinárov po stretnutí s libanonským prezidentom Michelim Aúnom na medzinárodnom letisku v Bejrúte 31. augusta 2020. Macron v pondelok opäť navštívil libanonskú metropolu Bejrút. Pricestoval na dvojdňovú pracovnú návštevu. Bude to jeho nový pokus prinútiť tamojších lídrov, aby spustili radikálnu reformu. Tú žiadajú Libanončania po explózii v Bejrúte, ktorú pripisujú neschopnosti vedenia krajiny. Mohutný výbuch, ku ktorému doš
Neprehliadnite

Macron o týždenníku Charlie Hebdo, úlohou prezidenta nie je posudzovať, čo zverejňujú

Obálka najnovšieho čísla časopisu podľa úradu tureckého prezidenta ,,nepredstavuje nič viac ako špinavú močarinu nepriateľstva voči Turkom a islamu, do ktorej sa Európa každým dňom vnára o trocha hlbšie," píše agentúra AFP. Na svoju karikatúru reagoval aj sám Erdogan, ktorý ju nazval ,,odporným útokom". ,,Nepotrebujem nič odkázať tým darebákom, ktorí v takomto rozsahu urážajú môjho drahého proroka," vyjadril sa.

Tento kreslený vtip vyostril spor medzi Tureckom a Francúzskom týkajúci sa karikatúr proroka Mohameda, ktorý sa začal po tom, čo čečenský moslim zavraždil francúzskeho učiteľa Samuela Patyho. Ten svojim študentom v rámci diskusie o slobode slova ukazoval karikatúry moslimského proroka Mohameda z časopisu Charlie Hebdo.

JB 48 Rio de Janeiro - Brazílsky prezidentský a krajne pravicový kandidát Jair Bolsonaro počas elektronického hlasovania v druhom kole prezidentských volieb vo volebnej miestnosti v Rio de Janeiro 28. októbra 2018. V Brazílii sa v nedeľu ráno miestneho času začalo druhé a rozhodujúceho kolo prezidentských volieb. V súboji sa stretli dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola - krajne pravicový kandidát Jair Bolsonar a ľavicový líder Fernando Haddad.  Svoj hlas môže v nedeľu odovzdať 147 milióna
Neprehliadnite

V Brazílii je údajne cenzúra médií zo strany prezidenta Bolsonara

Erdogan cez víkend ostro kritizoval francúzskeho prezidenta Macrona, spochybnil jeho duševné zdravie a v pondelok vyzval Turkov, aby bojkotovali francúzske výrobky. Francúzsko v reakcii na Erdoganove výroky povolalo svojho veľvyslanca v Ankare na konzultácie do vlasti.

Macron po vražde učiteľa avizoval, že Francúzsko pritvrdí opatrenia voči radikálnemu islamu v krajine a že naďalej bude obhajovať slobodu slova vrátane uvedených karikatúr, čo vyvolalo hnev v mnohých moslimských štátoch.