Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) v utorok upozornila, že vláda krajne pravicového brazílskeho prezidenta Jaira Bolsonara ohrozuje slobodu tlače v Brazílii prostredníctvom ,,nepriamej cenzúry" vrátane nepriateľských útokov voči novinárom. Informovala o tom agentúra AFP.

Organizácia vo svojej správe uviedla, že Bolsonaro a jeho okruh blízkych spolupracovníkov vrátane jeho troch synov-politikov v období od júla do septembra tohto roka viac ako stokrát slovne zaútočili na novinárov a médiá. ,,Tento postoj otvoreného nepriateľstva voči tlači sa stal typickou črtou tejto vlády," uvádza sa v správe.

Bolsonarova vláda tiež podľa RSF zverejňuje ,,dezinformácie" a obmedzuje zverejňovanie oficiálnych štatistík v snahe o ,,kontrolu verejnej diskusie a politizáciu oficiálnych komunikačných štruktúr".

Sídlo Facebooku v írskom Dubline.
Neprehliadnite

Twitter a Facebook na žiadosť súdu zablkovali účty ľudí blízkych Bolsonarovi

RSF ďalej poukázala aj na žaloby Bolsonarových prívržencov na novinárov, ktoré organizácia považuje za ,,zastrašovanie súdnou cestou", na vládnych predstaviteľov, ktorí blokujú novinárov v sledovaní ich účtov na sociálnych sieťach, na nepriehľadné spravovanie oficiálnych údajov v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu a na 13 nových zákonov, ktoré obmedzujú prístup verejnosti k informáciám.

Bolsonaro, ktorý je obdivovateľom amerického prezidenta Donalda Trumpa a za svoje radikálne názory si už vyslúžil aj prezývku ,,tropický Trump", zvíťazil vo voľbách v roku 2018 a už počas predvolebnej kampane tvrdo útočil na tradičné spravodajské médiá.

Brazílsky prezident odvtedy útočí na médiá pravidelne, občas ukazuje novinárom obscénne gestá alebo úplne odíde z tlačovej konferencie, píše AFP. Podľa tohtoročného Indexu slobody tlače vypracovaného Reportérmi bez hraníc je Brazília na 107. priečke spomedzi 180 krajín.

KK3 Alžír - Na snímke prezidentský kandidát Abdal Madžíd Tabbún pred hlasovaní v prezdientských voľbách v Alžíre 12. decembra 2019. V prezidentských voľbách v Alžírsku, ktoré sa konali vo štvrtok, zvíťazil so ziskom 58,15 percenta hlasov bývalý premiér Abdal Madžíd Tabbún (74). FOTO TASR/AP
FILE - This photo taken Thursday, Dec. 12, 2019 shows presidential candidate Abdelmadjid Tebboune prepares to casts his ballot outside a polling station, in Algiers. Abdelmadjid Tebboune, a former prime minis
Neprehliadnite

Alžírsko obvinilo Reportérov bez hraníc z pokusu o destabilizáciu krajiny