Generálny prokurátor Peter Grech podal obžalobu voči Alfredovi Degiorgiovi, Georgeovi Degiorgioovi a Vinceovi Muscatovi v utorok ráno, čo podľa denníka Malta Today v praxi znamená, že nebudú môcť byť prepustení na kauciu.

Podľa maltského zákona má prokuratúra teraz 20 mesiacov, aby vytýčila dátum súdneho procesu s bratmi Degiorgiovcami a Muscatom.

K najnovšiemu vývoju v prípade došlo po tom, ako bol úrad maltského generálneho prokurátora vystavený kritike za prieťahy pri vydaní návrhu obžaloby.

Rada Európy tiež nedávno kritizovala Maltu za spôsob vyšetrovania vraždy investigatívnej novinárky spred jeden a pol roka. Priebeh a stav vyšetrovania vraždy opakovane kritizujú aj pozostalí po novinárke.

Agentúra DPA poznamenáva, že kým voči trom obvineným bola podaná žaloba, objednávateľ vraždy D. Caruanovej-Galiziovej je stále neznámy.

D. Caruanová-Galiziová bývala jednou z najznámejších novinárok na Malte, pričom pravidelne písala články o podozreniach z korupcie v tejto stredomorskej krajine. O život prišla 16. októbra 2017 pri výbuchu bomby nastraženej v jej aute.