Londýnsky súd dnes začal prejednávať žalobu, ktorú podala manželka britského princa Harryho Meghan na vydavateľa bulvárneho denníka Mail on Sunday kvôli zverejneniu jej súkromného dopisu otcovi. Právnici vojvodkyne zo Sussexe na úvod požiadali sudcu, aby rozhodol v prospech ich klientky v skrátenom konaní. Spor je podľa nich jednoduchý a spoločnosť Associated Newspapers ho nemá šancu vyhrať, uviedla agentúra Reuters.

Právnici vojvodkyne Meghan totiž tvrdia, že zverejnenie listu „bolo jasným a jednoznačným" porušením jej práva na súkromie. „Ide o veľmi nekomplikovaný prípad ohľadom nezákonného publikovania súkromného listu," povedal člen právneho tímu vojvodkyne Justin Rushbrooke. Právnici protistrany ale chcú, aby sa vec riešila v riadnom procese, ktorý je zatiaľ naplánovaný na jeseň tohto roku. „Tento prípad je nevhodné riešiť v skrátenom konaní. Nepanuje istota ohľadom vecných otázok, ktoré môžu a mali by byť predmetom dôkazného riadenie počas procesu," uviedli právnici vydavateľstva v písomnom vyjadrení.

KK31 Londýn - Britský premiér Boris Johnson ukazuje palce hore po podpísaní pobrexitovej dohody o obchode a spolupráci medzi Európskou Úniou a Spojeným kráľovstvom 30. decembra 2020 v Londýne. FOTO TASR/AP
Britain's Prime Minister Boris Johnson gives a thumbs up gesture after signing the EU-UK Trade and Cooperation Agreement at 10 Downing Street, London Wednesday Dec. 30, 2020. The U.K. left the EU almost a year ago, but remained within the bloc’s economic embrace during a transition period th
Neprehliadnite

Viac ako 80-tisíc britských domén prestalo fungovať, v pozadí je Brexit

V kauze ide o päť článkov, ktoré zverejnil nedeľník Mail On Sunday a jeho webový server MailOnline vo februári 2019 a v ktorých citoval úryvky z listu určeného otcovi Meghan Thomasovi Markley. List vojvodkyňa napísala po svadbe s britským princom v roku 2018. Médiu list odovzdal sám Markle, s ktorým vojvodkyňa nemá dobré vzťahy.

Princ Harry a jeho manželka Meghan mali problémy s bulvárom opakovane. V roku 2019 napríklad princ podal žalobu na vydavateľa britského bulvárneho denníka The Sun kvôli údajnému nelegálnemu odpočúvaniu telefónne hlasovej schránky. Neblahé skúsenosti s bulvárnymi novinármi má celá britská kráľovská rodina, ale súdy tieto záležitosti riešili len zriedkakedy. Harryho matka, princezná Diana, zomrela v roku 1997 v Paríži pri dopravnej nehode, keď vodič vozidla, v ktorom išla so svojím vtedajším priateľom Dodim al-Fayedom, narazil do mostného piliera. Vozidlo sa vtedy snažil uniknúť bulvárnym fotografom.