Viac ako 80-tisíc internetových domén, ktoré mali Briti registrované v Európskej únii, bolo po skončení prechodného obdobia pozastavených. Tieto domény už nemajú žiadne funkčné prvky a Briti si web s koncovkou .eu nemôžu už ani zaregistrovať. Upozornil na to v stredu server Euractiv, ktorý sa odvoláva na združenie EURid. Práve to má spravovanie európskej domény na starosti.

JB 36 Brusel - Na archívnej snímke z 30. januára 2020 pro-európsky stúpenec Peter Cook drží britskú zástavu a zástavu EÚ pred sídlom Európskeho parlamentu v Bruseli. Hlavný vyjednávač Európskej únie pre brexit Michel Barnier v pondelok vyhlásil, že bude požadovať od Londýna objasnenie správy, podľa ktorej Británia plánuje porušiť záväzky, ktoré prijala počas rokovaní o svojom vystúpení z Únie. FOTO TASR/AP

FILE - In this Thursday, Jan. 30, 2020 file photo, Pro-EU supporter Peter Cook unfurls a
Neprehliadnite

Odvrátenie tvrdého brexitu pomôže obchodu. Riziko ďalšieho konfliktu nie je úplne zažehnané

Združenie vlastníkov domén s koncovkou .eu, ktorí sídli v Británii, vopred upozornilo, že po prechodnom období budú kľúčové funkcie týchto webov pozastavené. EURid následne z ich strany zaznamenal prílev žiadostí o prenos sídla z Británie do EÚ.

Dotknuté internetové domény budú pozastavené do 31. marca 2021. Do tej doby si môžu ich držitelia aktualizovať adresu, ak preferujú si zachovať svoju pôvodnú doménu. Prípadne môžu doložiť, že sú občanmi niektorého z únijných štátov.

Probrexitová stránka už sa stíhla presťahovať

Pozornosti sa v tejto súvislosti dostalo najmä doméne Leave.EU a špekulovalo sa pritom, či zostane naďalej funkčná. Ide o web kampane za vystúpenie Británie z Európskej únie, ktorú financoval podnikateľ Arron Banks a jej hlavnou tvárou bol Nigel Farage. Jeho niekoľkoročná kampaň proti členstvu Británie v EÚ zohrala dôležitú úlohu v referende, v ktorom sa Briti v roku 2016 nakoniec tesnou väčšinou vyslovili za vystúpenie krajiny z bloku.

Neprehliadnite

Doména .org je na predaj. Kritici sa obávajú, že to poškodí neziskovky

Web kampane je doteraz funkčný. Organizácia sa oficiálne  presídlila do írskeho mesta Waterford, čo jej podľa serveru Euractiv zrejme prinesie od komentátorov obvinenia z pokrytectva. Na webe zatiaľ nie je zmena sídla uvedená.

So začiatkom nového roka začala provizórne platiť dohoda o budúcich vzťahoch, ktorú Londýn a Brusel po mesiacoch sporov uzavreli na Štedrý deň. Podarilo sa im tak zabrániť chaosu, ktorý by zrejme nastal po zavedení ciel a kvót vo vzájomnom obchode. V najbližšej dobe má o dohode ešte hlasovať Európsky parlament.