Filipínska novinárka Maria Ressaová bude môcť odísť do Nórska a osobne si prevziať Nobelovu cenu za mier, ktorú tento rok dostala spoločne s ruským žurnalistom Dmitrijom Muratovom. Vycestovanie z vlasti jej dovolil súd, napísala dnes agentúra Reuters.

Odsúdená za ohováranie

Ressaová bola vlani v júni nepodienečne odsúdená na šesť rokov väzenia za ohováranie a jej cesty do zahraničia musí schvaľovať súd. Ten dnes konštatoval, že u ocenenej novinárky nevidí riziko úteku. Ressaová sa proti minuloročnému verdiktu odvolala a do doby, než tribunál rozhodne, zostáva na kaucii na slobode.

KK34 Taguig - Filipínska žurnalistka a spoluzakladateľka digitálnej mediálnej spoločnosti Rappler Maria Ressová počas rozhovoru 9. októbra 2021 vo filiínskom meste Taguig. Nobelovu cenu mieru za rok 2021 získali dvaja novinári — filipínska žurnalistka Maria Ressová a novinár pochádzajúci z Ruska Dmitrij Muratov za
Neprehliadnite

Laureátka Nobelovej ceny za mier Maria Ressová venovala svoju cenu všetkým novinárom

Na Filipínach čelí aj piatim obvineniam z údajných daňových únikov a porušeniu tlačových zákonov. Podľa komentátorov bol rozsudok motivovaný snahou ďalej obmedziť slobodu tlače v krajine. Ressaová vedie filipínsky spravodajský server Rappler, ktorý patrí k jednému z mála médií kritických voči prezidentovi Rodrigovi Dutertemu.

Server sa zameral napríklad na Duterteho ťaženie proti drogám, ktoré podľa oficiálnych údajov stálo život až 6000 ľudí, väčšinou chudobnejších užívateľov drog. Odhady Medzinárodného trestného súdu (ICC) ale hovoria o 12 000 až 30 000 mŕtvych.

Význa OSN

OSN tento týždeň Manilu vyzvala, aby Ressaovej umožnila odcestovať do Nórska a ocenenie si osobne prevziať. Filipínska vláda popiera, že by médiá prenasledovali. Všetky problémy, ktorým novinári čelia, sú podľa nej právne, nie politické, uviedla agentúra Reuters. Kabinet tiež tvrdí, že verí v slobodu slova. Filipíny sú jednou z najviac nebezpečných krajín pre novinárov.

Nobelovu cenu mieru za rok 2021 získali Maria Ressová a Dmitrij Muratov
Neprehliadnite

Nobelovu cenu mieru za rok 2021 získali dvaja novinári - Maria Ressová a Dmitrij Muratov

Podľa nezávislého Výboru na ochranu novinárov (CPJ) sú na siedmom mieste v rebríčku krajín, kde sú novinári vraždení a ich vrahovia unikajú spravodlivosti. V rebríčku organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), ktorá v krajinách sleduje slobodu médií, sa tento rok Filipíny prepadli o ďalšie dve miesta na 138. pozícii zo 180 krajín.

Na začiatku novembra Nobelova nadácia oznámila, že oba laureáty Nobelovej ceny za mier pozvala do Osla, aby si cenu prevzali osobne. Ceremoniál v nórskom hlavnom meste sa uskutoční 10. decembra. Novinári získali Nobelovu cenu za mier prvýkrát od roku 1935, keď výbor ocenil nemeckého novinára a pacifistu Carla von Ossietzkého, pripomenul Reuters.

EBE 26 New York - Na snímke generálny tajomník OSN António Guterres reční na tlačovej konferencii po stretnutí s britským premiérom Borisom Johnsonom pred utorkovým začatím všeobecnej rozpravy 76. Valného zhromaždenia OSN v New Yorku 20. septembra 2021. FOTO TASR/AP

Antonio Guterres, Secretary General of the United Nations, speaks to reporters after a meeting with British Prime Minister Boris Johnson for climate change discussions at United Nations headquarters, Monday, Sept. 20, 2021, during t
Neprehliadnite

Cestovné obmedzenia pre obavy z omikronu sú neúčinné, nespravodlivé a neférové, hovorí šéf OSN