Obsah bieloruských spravodajských webov TUT.by a Zerkalo.io bol v piatok súdom v Minsku vyhlásený za extrémistický. Toto označenie sa týka aj loga a ich účtov na sociálnych sieťach Telegram, Viber, Twitter, VKontakte, Odnoklassniki a TikTok. Informoval o tom portál Zerkalo.io.

Rozhodnutie súdu, ktorý konal na základe žiadosti bieloruského ministerstva vnútra, bude v praxi znamenať, že šírenie akýchkoľvek „produktov" oboch portálov bude považované za správny delikt.

Predstavitelia webov avizovali, že sa proti rozhodnutiu súdu odvolajú, a deklarovali, že budú pokračovať vo svojej práci. Svojich čitateľov ubezpečili, že čítanie alebo prezeranie si materiálov zverejnených na oboch weboch bieloruské úrady nemajú ako trestať. Novinári dodali, že hľadajú spôsob, aby čitatelia mohli bez obáv zdieľať aj obsah ich webov.

KK41 Minsk -  Demonštranti s ochrannými rúškami protestujú počas opozičného zhromaždenia proti výsledkom augustových prezidentských volieb 6. decembra 2020 v Minsku. FOTO TASR/AP
Demonstrators, most of them wearing face masks to help curb the spread of the coronavirus, attend an opposition rally to protest the official presidential election results in Minsk, Belarus, Sunday, Dec. 6, 2020. Protests in Belarus have continued for almost four months after President Alexander Lukashenko won his sixth
Neprehliadnite

Po razii zablokovali nezávislý bieloruský spravodajský portál Tut.by

Zerkalo.io je novým projektom, s ktorým prišla časť tímu TUT.by po tom, ako bol prístup na túto webovú stránku oficiálne zablokovaný. Redakcia webu Zerkalo.io, ktorý funguje od 8. júla, je mimo územia Bieloruska. Hodinu po spustení stránky Zerkalo.io bol prístup k serveru v Bielorusku zablokovaný.

Tut.by je najväčší spravodajský portál, ktorý funguje od roku 2000. V máji bola jeho webová stránka zablokovaná a 15 ľudí s ňou spojených bolo zadržaných pre údajné daňové úniky.

Ruský spravodajský portál Meduza.io pripomenul, že za extrémistické sú v Bielorusku vyhlásené aj televízny kanál Belsat a športový web Tribuna.com. Weby desiatok ďalších nezávislých médií sú z rozhodnutia úradov zablokované. V mnohých ich redakciách sa pred tým konali policajné prehliadky. Zadržaní a vypočúvaní boli viacerí novinári, napríklad aj šéfredaktor a niektorí zamestnanci spravodajského webu Naša Niva.

JB 74 Minsk - Demonštranti so starými bieloruskými národnými zástavami pochodujú počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 13. decembra 2020. Bielorusi sa dožadujú nových prezidentských volieb a odstúpenia dlhoročného prezidenta Alexandra Lukašenka, informovala agentúra Reuters. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledko
Neprehliadnite

Bielorusko žiada Poľsko o vydanie zakladateľov kanálu Nexta Live

Tlak na nezávislé médiá v Bielorusku sa zintenzívnil vlani v lete a na jeseň počas protestov proti Alexandrovi Lukašenkovi a proti jeho vyhláseniu za víťaza prezidentských volieb z 9. augusta 2020.

Po potlačení týchto protestov sa v Bielorusku začali represie proti nezávislým novinárom, aktivistom opozície a ich sympatizantom.