Nezávislý bieloruský spravodajský portál Tut.by v utorok zablokovali po razii bezpečnostných zložiek v priestoroch redakcie. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na spoluzakladateľa portálu Kirilla Vološina. ,,Spoluzakladateľ Tut.by Kirill Vološin oznamuje, že doména portálu bola zablokovaná," píše sa v príspevku portálu Tut.by na sociálnej sieti Telegram.

Šéfredaktorka portálu Tut.by Marina Zolatavová v utorok informovala, že príslušníci finančnej polície vykonali raziu v redakcii portálu, rovnako ako v jej dome a príbytkoch niekoľkých redaktorov.

WA 3 Tallinn - Bieloruská opozičná líderka Sviatlana Cichanovská počas tlačovej konferencie po stretnutí s estónskym premiérom Jurim Ratasom (nie je na snímke) v Tallinne v piatok 22. januára 2021. FOTO TASR/AP 
 
Belarusian opposition leader Sviatlana Tsikhanouskaya attends a news conference after talks with Estonian Prime minister Juri Ratas in Tallinn, Estonia, Friday, Jan. 22, 2021. (AP Photo/Raul Mee)
Neprehliadnite

Cichanovská vyzýva USA, aby usporiadali medzinárodnú konferenciu o Bielorusku

Finančná polícia v utorok potvrdila, že portál vyšetruje pre podozrenie z daňových únikov. V minulosti vyšetrovala aj viacerých predstaviteľov opozície vrátane Lukašenkovho oponenta Viktora Babaryku, ktorého uväznili dva mesiace pred augustovými prezidentskými voľbami a doteraz ho neprepustili.

V súčasnosti je v Bielorusku vo väzení 16 novinárov. Prenasledovanie novinárov a predstaviteľov bieloruských médií sa zintenzívnilo od minuloročných prezidentských volieb. Podľa novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) je Bielorusko najnebezpečnejšou európskou krajinou pre novinárov.