Doručovanie sobotnej dennej tlače naráža na vysoké náklady pošty. Alternatívne návrhy Slovenskej pošty vydavatelia neakceptovali, pristúpila tak k rozhodnutiu skončiť s distribúciou sobotnej tlače. Informovala o tom hovorkyňa pošty Iveta Dorčáková.

Hovorkyňa priblížila, že doručovanie dennej tlače Slovenskou poštou v sobotu nie je súčasťou univerzálnej služby, ktorá je poskytovaná pre iné produkty v rozsahu pondelok až piatok.

„Všetky náklady na distribučný proces a proces doručovania v sobotu sú naviazané iba na jediný produkt, a to je doručovanie sobotných vydaní dennej tlače," skonštatovala.

Dotkne sa to tisícok predplatiteľov

Rozptyl predplatiteľov dennej tlače v sobotu je po celom Slovensku, teda od najmenších obcí až po veľké mestá, pričom počet predplatiteľov sobotných vydaní dennej tlače je asi 30-tisíc. Dorčáková podotkla, že sobotné doručovanie dennej tlače tak naráža hlavne na vysoké náklady pošty na túto službu.

„Po dôkladnej analýze nákladového modelu Slovenská pošta už koncom minulého roku avizovala všetkým vydavateľom sobotnej tlače fakt, že ide o významnú nákladovú položku pošty a podmienky poskytovania tejto služby bude treba v priebehu roka 2022 spoločne vyriešiť," poznamenala hovorkyňa.

Pošta sa s vydavateľmi nedohodla

Slovenská pošta podľa jej slov ponúkla viacero alternatív, každá z nich však predpokladala zvýšenie ceny za distribúciu sobotnej tlače. Distribúciu denníkov riešili aj vydavatelia v rámci svojej asociácie, dohodli si spoločný postup, ktorý pošte následne individuálne komunikovali.

„Napriek tomu, že vydavatelia prejavili pochopenie situácie, z ich strany neprišlo k akceptácii ani jednej z ponúk Slovenskej pošty. Preto Slovenská pošta musela pristúpiť ku konečnému rozhodnutiu skončiť distribúciu sobotnej tlače," dodala Dorčáková s tým, že pošta všetkých vydavateľov o tejto skutočnosti informovala a zároveň si s nimi dohodla podmienky ďalšej spolupráce.

Na snímke vpravo generálny prokurátor SR Maroš Žilinka a vľavo námestník generálneho prokurátora SR Jozef Kadera počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann
Neprehliadnite

Na Žilinkovu tlačovku nepustili Denník N a Aktuality. Bola pre televízie a agentúry, tvrdí GP