Medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) v utorok vo svojom výročnom rebríčku slobody tlače varovala, že žurnalistika je úplne alebo čiastočne blokovaná v takmer troch štvrtinách zo 180 krajín, ktoré tento index pokrýva. Informovala o tom agentúra AFP.

Slovenskej republike patrí v aktuálnom vydaní indexu slobody tlače 35. miesto, čo je pokles o dve miesta oproti vlaňajšku. RSF si všimli najmä proces s obžalovanými z vraždy novinára Jána Kuciaka a oslobodenie podnikateľa Mariana Kočnera spod obžaloby. Rozhodnutie nie je právoplatné, v kauze bude ešte rozhodovať Najvyšší súd SR.

Noviny
Neprehliadnite

Vydavateľom denníkov na Slovensku vlani opäť klesol predaj tlače

Podľa tohtoročného globálneho indexu novinárskej profesii „úplne alebo vážne bránilo" 73 krajín, zatiaľ čo v 59 ďalších štátoch bola „obmedzovaná". Reportéri bez hraníc upozornili, že mnoho vlád koronavírusovú pandémiu využilo na zhoršenie potlačenia slobody tlače.

Na čele rebríčka je Nórsko, nasleduje Fínsko, Švédsko a Dánsko a Kostarika. Na opačnom konci sa umiestnili Eritrea, Severná Kórea, Turkménsko, Čína a Džibutsko. Najpriaznivejším kontinentom pre novinárov je aj naďalej Európa, hoci aj tu si RSF všimli nárast násilia voči novinárom.

Novinárska organizácia RSF poukázala na klesajúcu dôveru v médiá, podnecovanú politickou polarizáciou a dezinformáciami na internete. „Žurnalistika je najlepšou vakcínou proti dezinformáciám," povedal generálny tajomník RSF Christophe Deloire. „Bohužiaľ, jej produkciu a distribúciu príliš často blokujú politické, ekonomické, technologické a niekedy dokonca i kultúrne faktory," dodal.