Vydavateľom piatich sledovaných celoštátnych denníkov na Slovensku vlani klesol predaj papierového vydania novín, ktorý až na výnimky zaznamenali už v predchádzajúcich rokoch pred pandémiou ochorenia Covid-19. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnili Kancelária pre overovanie nákladov tlače - ABC SR, vydavateľstvo, a z prepočtov ČTK. Niektorí slovenskí vydavatelia v minulosti spoplatnili prístup k elektronickému obsahu svojich novín.

Najpredávanejším denníkom zostal bulvárny denník Nový čas. Jeho priemerný predaný náklad ale medziročne klesol o viac ako šestinu zhruba na 58 760 výtlačkov. S odstupom na druhom mieste skončil hlavný konkurent Nového času, a to denník Plus jeden deň, ktorý zaznamenal pokles predaja o 8,5 percenta na takmer 33-tisíc výtlačkov.

S prezidentkou Čaputovou si tyká, ale do svojej relácie ju zatiaľ nedostal.
Neprehliadnite

Markíza, Expres, Nový Čas sú naďalej najsledovanejšie slovenské médiá

Pravde klesol priemerný predaný náklad o 14 percent asi na 24 300 výtlačkov. Až o 30 percent sa znížil záujem o papierové vydanie denníka Sme, ktorý ale zároveň výrazne zvýšil počet predaných elektronických predplatných. Nepatrný pokles predaja tlačeného vydania zaznamenal denník Hospodárske noviny vydavateľa Mafra Slovakia z českej skupiny Agrofert.

Na slovenskom trhu vychádza tiež celoštátny Šport, ktorý sa zameriava na spravodajstvo o športe. Denník N zase stavil hlavne na elektronické predplatné. Digitálne verzie tlače ponúkajú všetky popredné vydavateľstvá. Podľa výsledkov skoršieho prieskumu agentúry Median SK v minulom treťom a štvrtom štvrťroku bol na Slovensku najčítanejší Nový čas, na ďalších miestach skončili denníky Plus jeden deň, Sme a Pravda.

Mária Kolíková
Neprehliadnite

Záleží mi na ochrane novinárov aj ochrane pred dezinformáciami, tvrdí Kolíková

Do vydavateľských domov na Slovensku v minulosti vstúpili noví investori. Nový čas kúpila spoločnosť finančníka a šéfa Slovenských olympijského výboru Antona Siekela. Spoločnosť Penta ovládla napríklad Plus jeden deň a získala podiel aj vo vydavateľstve Sme. Vydavateľa Pravdy zase ovládla česká skupina Our Media.

Upozornenie
Vydavateľstvo NMH, ktorého súčasťou je aj TREND, rovnako ako zdravotná poisťovňa Dôvera, sú vlastnené spoločnosťou Penta Investments