Kremeľ vyzval redakcie ruských štátnych a provládnych médií, aby nezverejňovali články o dĺžke vojny na Ukrajine, a nestrhávali tak k nej pozornosť čitateľov, napísal server Meduza s odvolaním sa na svoje zdroje. V piatok 3. júna vojna vstúpi do svojho 100. dňa.

Nedosiahli významný pokrok

Administratíva prezidenta Vladimira Putina chce predísť debatám na tému, že za tri mesiace ruské vojská na Ukrajine nedosiahli významný pokrok, podotkla Meduza. O pokyne vydanom Kremľom ju informovali štyri zdroje - jeden v nemenovanom štátnom médiu, jeden v provládnom médiu, osoba z moskovskej radnice a pracovník administratívy ruského prezidenta.

,,Pri debatách o okrúhlych výročiach vždy vzniká otázka, čo sa podarilo zatiaľ dosiahnuť," povedal internetovému médiu jeden zo zdrojov. ,,Teraz je to tak, že nie je skoro nič, čo by sa dalo k tomuto dátumu oznámiť. Dá sa povedať, že boli ovládnuté akési mestá a obce, ale ich názvy ľuďom nič nehovoria," doplnil rovnaký zdroj.

Vojna sa podľa prieskumu zdá byť dlhá

Prieskumy verejnej mienky navyše nepriamo ukazujú, že mnohým Rusom sa zdá byť vojna na Ukrajine príliš dlhá. V prieskume spoločnosti Russian Field, uskutočnenom od 23. do 26. mája, 39 percent respondentov z Ruska uviedlo, že ich už ,,unavujú" správy v médiách o priebehu špeciálnej vojenskej operácie, ako musia štátne médiá vojnu nazývať.

,,A o cieľoch (invázie) nie je okrem takzvanej denacifikácie a demilitarizácie Ukrajiny stále nič známe. Ľudia týmto slovám nerozumejú, ale zato vidia, že boje trvajú už dlho," povedal Meduze človek blízky Kremľu. ,,Pred špeciálnou operáciou sa Rusom tvrdilo, že Ukrajina je slabý štát. Teraz sa ale ukazuje, že rýchlo poraziť túto krajinu sa nedarí," doplnil rovnaký zdroj.

WA 24 archív Baltimore - Na archívnej snímke z 20. marca 2018 aplikácia Youtube na iPade v Baltimore. YouTube v piatok 5.marca 2021 oznámil odstránenie piatich videokanálov, ktoré prevádzkovala mjanmarská armáda. Internetový portál kanály odstránil pre porušovanie pravidiel siete. FOTO TASR/AP 

FILE - This March 20, 2018, file photo shows the YouTube app on an iPad in Baltimore. YouTube on Friday, March 5, 2021, said it has removed five channels run by Myanmar’s military for violating its com
Neprehliadnite

Rusko hrozí vyhostením západných novinárov, ak Youtube zablokuje jeho brífingy