Prípad kritizovali organizácie pre ľudské práva i bulharská pobočka Združenia európskych novinárov, ktorá hovorila o „údere pre novinársku profesionalitu“ v krajine, ktorá sa umiestnila najnižšie v rebríčku slobody tlače spomedzi 28 členských štátov Európskej únie.

Nový šéf spravodajstva BNR Nikolaj Krastev uplynulý štvrtok prepustil uznávanú rozhlasovú moderátorku a reportérku Silviu Velikovu. Ako dôvod uviedol, že porušila pracovnú zmluvu tým, že v živom vysielaní vyzývala poslucháčov, aby sa pripojili k protestu proti vymenovaniu budúceho hlavného prokurátora Bulharska.

Mnohí novinári i iní považovali tento krok za politicky motivovaný. N. Krastev čeliaci silnému odporu napokon rezignoval a S. Velikova bola znovu prijatá.

BNR kvôli nepokojom na päť hodín vypla spravodajský kanál Horizont a prípad začala prešetrovať komisia pre kontrolu komunikácie. Tento prípad poukázal na frustráciu mnohých Bulharov zo skorumpovanej a nepriehľadnej politickej elity a neefektívneho súdnictva, často kritizovaného Európskou komisiou.

Bulharsko sa tento rok umiestnilo na 111. mieste zo 180 krajín svetového indexu Reportéri bez hraníc - dokonca pod krajinami západného Balkánu, ktoré ešte nie sú členmi EÚ.

V októbri 2017 stovky novinárov protestovali v Sofii proti hrozbám podpredsedu vlády Valeriho Simeonova voči najväčším bulharským vysielateľom, ktorých obvinil z „masívnej ohováračskej kampane“ proti nemu.