Na prebiehajúcej schôdzi parlamentu sa k plánovaným zmenám ozvala opozícia aj časť koaličných poslancov. Ondrej Dostál z SaS navrhoval, aby mohli politici reagovať iba na skresľujúce, neúplné alebo nepravdivé tvrdenia médií, čomu dali zákonodarci napokon zelenú.
Naplnenie hrozby
RSF sa v utorkovom vyhlásení vrátili k udalostiam po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pripomenuli aj následný odchod Roberta Fica z postu predsedu vlády.
„Vyhlásil vojnu novinárom a vyhrážal sa zmenou mediálnej legislatívy, aby dal svojej strane –SD efektívnu zbraň proti tomu, čo on nazýva ‚mediálny teror‘,“ uvádzajú RSF.
Právo na odpoveď aj pre verejných činiteľov bolo do slovenského právneho poriadku zavedené od 1. júna 2008, teda v čase prvej Ficovej vlády. V roku 2011 počas kabinetu Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS) bol tento inštitút pozmenený, čím toto právo ostalo len fyzickým osobám.
Hrozba sa podľa RSF naplnila práve schválením práva na odpoveď. Návrh podporilo 86 poslancov, proti hlasovalo 51 zákonodarcov. Nová legislatíva má byť účinná od 1. novembra tohto roka.
„Žiadame slovenskú prezidentku
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?