Medzi žurnalistami a zástupcami ruských a zahraničných médií, prítomných na každoročnej tlačovej konferencii prezidenta Vladimira Putina, tento rok nápadne chýbali jedny noviny: Novaja gazeta, ktorých novinár Dmitrij Muratov získal v roku 2021 Nobelovu cenu za mier. Informovala o tom v nedeľu tlačová agentúra DPA.

Kremeľ pred tlačovou konferenciou z 23. decembra zabudol novinám Novaja gazeta zavolať, povedal v nedeľu v štátnej televízii hovorca Dmitrij Peskov a označil to za ľudské zlyhanie.

Jedno z mála nezávislých médií

Novaja gazeta je jedným z veľmi malého počtu nezávislých médií v Rusku a Muratov je šéfredaktorom týchto novín od ich založenia v roku 1993.

WA 17 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin tlieska počas zasadnutia vlády, ktorého sa účastní prostredníctvom videokonferencie v Moskve 24. decembra 2021. FOTO TASR/AP

 
Russian President Vladimir Putin applauds as he attends a cabinet meeting via video conference at the Novo-Ogaryovo residence outside Moscow, Russia, Friday, Dec. 24, 2021. (Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
Neprehliadnite

Putin oznámil úspešný test raketového systému Zirkón. Má zvýšiť obranyschopnosť Ruska

Ostatné médiá proaktívne kontaktovali Kremeľ a vyjadrili záujem o účasť na akcii, uviedol Peskov. Na Novú gazetu si personál spomenul dva dni predtým, ako mal mať Putin tlačovú konferenciu – žiaľ, už bolo príliš neskoro, dodal hovorca Kremľa.

Do dátumu akcie predložilo vyše 500 akreditovaných novinárov tri negatívne PCR testy a vďaka tomu dostali povolenie na vstup do priestorov, kde sa tlačová konferencia konala, spresnil Peskov. Ruské zdravotnícke úrady navrhli tento postup z dôvodu pandémie, doplnil hovorca.

Muratovu otázku sa podarilo položiť

Muratov dostal Nobelovu cenu za mier spolu s filipínskou novinárkou Mariou Ressovou za ,,snahu chrániť slobodu prejavu, ktorá je podmienkou demokracie a trvalého mieru".

Napriek tomu, že Muratov na prezidentovej tlačovej konferencii chýbal, podarilo sa položiť jeho otázku, ktorú prečítal novinár z rozhlasovej stanice Echo Moskvy.

Putin
Neprehliadnite

Horúca linka v Kremli. Putin telefonoval s nemeckým kancelárom aj s francúzskym prezidentom

Spýtal sa, či Putin pozná mená osôb, ktoré stoja za vraždami novinárky Anny Politkovskej a kritika Kremľa Borisa Nemcova. Politkovskú zastrelili pred jej moskovským bytom v roku 2006, po rokoch písania kritických článkov o vojne Ruska v Čečensku. Politkovská bola jednou zo šiestich zavraždených novinárov z Novej gazety.

Putin odpovedal na otázku tak, že odkázal na činnosť vyšetrujúcich orgánov.