Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) požiadala spoločnosť Google, aby prestala poskytovať technickú podporu webovej stránke projektu Chytré hlasovanie, pri ktorého zrode stál ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj.

Ako informoval spravodajský portál Novaja gazeta (NG), podnetom pre tento krok bola sťažnosť právnika Andreja Jelanceva, ktorý upozornil, že na webe založenom s ,,dobrým zámerom" dochádza k skrytému zberu osobných údajov. Advokát je podľa vyhlásenia zverejneného na sociálnej sieti Facebook presvedčený, že ,,táto nadmerná masa údajov" sa použije v septembrových voľbách do Štátnej dumy v rámci ,,pochybných politických technológií“ a dostane sa do USA.

JB 38 Moskva - Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj stojí v klietke na súde v Moskve 20. februára 2021. Moskovský mestský súd potvrdil v sobotu svoje rozhodnutie zmeniť podmienečný trest odňatia slobody, ktorý dostal ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj v roku 2014 v kauze Yves Rocher, na nepodmienečný. Zároveň mu ho znížil o jeden a pol mesiaca, ktorý Navaľnyj strávil od decembra 2014 do februára 2015 v domácom väzení. Informovali o tom spravodajské portály Mediazona a Meduza.io. FOTO TASR/AP
Neprehliadnite

USA chcú zaviesť nové sankcie proti Rusku v súvislosti s otrávením Navaľného

NG pritom zdôraznila, že na registráciu na webe Chytré hlasovanie je potrebná iba e-mailová adresa, ulica a číslo domu, kde používateľ stránky býva. Meno a priezvisko na portáli žiadajú iba vtedy, ak sa chce človek stať pozorovateľom na voľbách. Roskomnadzor teraz listom požiadal spoločnosť Google, aby bola nápomocná a prijala aj opatrenia, ktoré zabránia nelegálnemu spracovaniu osobných údajov občanov Ruskej federácie.

Projekt tzv. chytrého (inteligentného) hlasovania vznikol v roku 2018, pred voľbami na post petrohradského gubernátora a do tamojšieho mestského zastupiteľstva. Ide o taktiku, keď sú voliči vyzvaní, aby hlasovali za kandidátov s najväčšou šancou poraziť kandidátov prezidentskej strany Jednotné Rusko. Voliči si pritom ,,nemusia" vybrať iba kandidátov centristickej či liberálnej opozície.