Britský princ Harry sa nečakane dostavil na londýnsky vrchný súd, informovala agentúra Reuters. Ten sa začal zaoberať žalobou, ktorú na vydavateľa bulvárneho denníka Daily Mail spoločne s ním podali aj spevák Elton John a ďalšie celebrity kvôli narušovaniu súkromia a údajným odpočúvaniam. Vydavateľstvo Associated Newspapers obvinenia odmieta.

Dôležitý prípad

Za žalobou stojí aj manžel Eltona Johna, filmár David Furnish, aj herečky Elizabeth Hurleyová a Sadie Frostová alebo Doreen Lawrenceová, matka černošského mladíka Stephena Lawrence, ktorý bol zavraždený pri rasisticky motivovanom útoku v roku 1993.

Mladší syn kráľa Karola III., ktorý do Londýna priletel zo svojho kalifornského domova, dnes sedel len pár krokov od početnej skupiny novinárov. Na súd sa dostavili aj Elton John aj Frostová. Očakáva sa, že počas štvordňového predbežného vypočutia nikto zo žalobcov neprehovorí. Harryho prítomnosť na súde v Londýne je však podľa agentúra AP známkou dôležitosti, akú prikladá tomuto prípadu.

Hackerské útoky či dopočúvanie mobilov

Skupina tvrdí, že sa jej členovia stali obeťami „početných protiprávnych činov" vykonaných cez Daily Mail a nedeľník Mail on Sunday, uviedli ich právnici.

Podľa výňatkov zo žaloby išlo okrem iného o hackerské útoky na mobilné telefóny, odpočúvanie hovorov či získavanie súkromných informácií, ako sú lekárske záznamy, podvodom. Denník podľa žalobcov využíval aj súkromných detektívov na nezákonné získavanie informácií a „dokonca si objednal vlámanie a vniknutie na súkromný pozemok". Podľa právnikov sa tieto incidenty odohrávali od roku 1993 do roku 2011, ale „dokonca aj po roku 2018".

Vydavateľstvo obvinenia „celkom a jednoznačne" odmieta a usiluje sa o odmietnutie žaloby.

Princ Harry, ktorý vyhlásil, že chce, aby sa reforma britských médií stala jeho životným poslaním, v minulom roku získal od rovnakého denníka odškodnenie v inom spore.

Zásah médií do súkromia

Zasahovanie médií bolo jedným z dôvodov, ktoré prispeli k rozhodnutiu Harryho a Meghan vzdať sa kráľovských povinností a presťahovať sa do Kalifornie. Na negatívnu úlohu tlače sa zamerali aj vo svojom nedávnom dokumentárnom seriáli na Netlixe av autobiografii princa Harryho s názvom Spare (Náhradník). Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu obvinili ďalších členov kráľovskej rodiny zo spolupráce s médiami a princ Harry viní tlač z úmrtia svojej matky. Princezná Diana zomrela pri autonehode v Paríži v roku 1997, keď sa snažila prejsť bulvárnym fotografom.

Agentúra Reuters pripomenula kauzu bulvárneho nedeľníka News of the World (NoW). Ten prestal vychádzať v roku 2011 v súvislosti s odpočúvaním, ktoré sa okrem iného dotkli aj britskej kráľovskej rodiny. Vtedy najpredávanejší britský titul podľa súdu špehoval nielen politikov a celebrity, ale aj pozostalých po obetiach teroristických útokov či neplnoletých obetí zločinov. Okrem iného vyšlo najavo, že novinári v túžbe po senzáciách odpočúvali aj hlasovú schránku uneseného a neskôr zavraždeného dievčaťa Milly Dowlerovej.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Umelá inteligencia pomôže odhaliť nepravdivé informácie na weboch