List europoslancov sa začína urgentnou výzvou. Dvanásť z nich žiada slovenské úrady, aby mobil vrátili novinárke P. Holcovej. Polícia jej ho vzala po utorkovom výsluchu s tým, že sa chce dostať k celej komunikácii novinárky. Podľa vysvetlenia to môže pomôcť k odhaleniu vraha novinára Jána Kuciaka.

Eurposlanci list poslali okrem P. Pellegriniho aj ministerke vnútra Denise Sakovej, dosluhujúcemu policajnému šéfovi Tiborovi Gašparovi, ministrovi spravodlivosti Gáborovi Gálovi a riaditeľovi SIS Antonovi Šafárikovi. Tému si všimli aj zahraničné médiá, venoval sa jej napríklad Washington Post.  

Úrady ohrozujú novinárov, píšu europoslanci 

V dokumente pripomínajú, že Holcovej mobil obsahuje informácie o prebiehajúcich prácach novinárov vrátane mien iných žurnalistov venujúcich sa citlivým témam týkajúcich sa organizovaného zločinu, korupcie, sprenevery či prania špinavých peňazí, ako aj detaily o zdrojoch novinárov.

„Žiadame vás, aby ste konali okamžite a vyhli sme sa tomu, aby boli ohrozené životy týchto novinárov, ktorých kontakty sú uložené v telefóne slečny Holcovej. Ak by sa čokoľvek stalo ktorémukoľvek z týchto reportérov, Slovensko bude čeliť najintenzívnejšej kontrole, akú sme ešte v Európe nevideli,“ uvádza sa v liste.

Europoslanci dopĺňajú, že oceňujú snahu slovenských úradov vypátrať vraha či vrahov J. Kuciaka, podľa nich ale ohrozenie životov jeho kolegov nepomôže hľadanie skutočného páchateľa respektíve objednávateľa urýchliť.

„Práve naopak, predstavitelia na Slovensku by mali spolupracovať s investigatívnymi novinármi, aby im garantovali ochranu – života, ale aj pri práci,“ dodávajú europoslanci, ktorí očakávajú odpoveď a list uzatvárajú konštatovaním, že veria, že v situácii dôjde k náprave.

List do médií poslala rumunská europoslankyňa Monica Macovei. Okrem nej sú podpísaní pod vyhlásením europoslanci z Nemecka, Maďarska, Fínska, Talianska, Malty či Švédska. Ďalšie podpisy k listu europoslanci zbierajú.

Úrad špeciálnej prokuratúry v piatok reagoval na medializované informácie o skonfiškovaní mobilu. Naďalej tvrdí, že zabezpečenie vyhotovenia a ponechania si kópie počítačových údajov, ktoré obsahuje mobilný telefón pre potreby trestného konania, je „nevyhnutné a logické“.

„Ako sme už opakovane uviedli, motívom úkladnej vraždy je s najväčšou pravdepodobnosťou práca zavraždeného novinára a je teda zrejmé, že vyšetrovanie musí hľadať odpovede a dôkazy medzi jeho kolegami - novinármi, ktorí s ním spolupracovali a zaujímať sa, na čom pracovali, na akých zisteniach, ktoré mohli spôsobiť tragédiu dvoch ľudí. Preveriť túto verziu nie je možné inde ako v jeho práci, u jeho kolegov – novinárov. Svedkyňa sama hneď na začiatku verejne deklarovala ich takmer dvojročnú spoluprácu na pripravovanom článku o talianskej mafii na Slovensku a frekventovaný každodenný pracovný kontakt,“ uvádza v stanovisku úrad.

Mobil jej zatiaľ nevrátia

Mobil sa zatiaľ P. Holcovej nechystajú vrátiť. „Svedkyni bude vydaný bezodkladne ako to umožní procesná situácia,“ uvádza úrad, ktorý zároveň zdôraznil, že cieľom získania komunikácie je výhradne nájdenie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrení Kuciakovej vraždy, a nie porušenie práv novinárky.

„Po dobrovoľnom vydaní bol mobilný telefón primeraným spôsobom zabezpečený, aby nedošlo k akejkoľvek manipulácii s ním alebo s jeho obsahom. Do dnešného dňa orgány činné v trestnom konaní s predmetným mobilným telefónom žiadnym spôsobom ďalej nenakladali a teda najmä nedošlo k pokusu o prelomenie jeho ochrany,“ dodáva Úrad špeciálnej prokuratúry.