Novinárka odmietla poskytnúť k mobilu kódy, policajti sa ale podľa Sme túto ochranu pokúsia prelomiť.
„Vyšetrovatelia tvrdia, že jej elektronická komunikácia môže pomôcť odhaliť vraha, ale toto vysvetlenie je nejasné,“ napísal denník.
Výsluch P. Holcovej, riaditeľky Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku, sa podľa denníka odohral v utorok. „Bol to osemhodinový vyčerpávajúci výsluch. Poriadne mi nevysvetlili, prečo ten telefón potrebujú,“ povedala P.Holcová.
„Rozhodnutie policajtov odobrať novinárke telefón je prekvapivé. Novinári totiž majú povinnosť chrániť zdroje svojich informácií. Holcová preto odmietla policajtom poskytnúť kódy do telefónu a šifrovacích aplikácií. Polícia sa teraz pokúsi ochranu prelomiť,“ napísal denník.
Sme uvádza, že policajti mali k zhabaniu mobilu príkaz zo špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá aj najzávažnejšími trestnými činmi a dohliada aj na vyšetrovanie Kuciakovej vraždy.
Aktualizované o 13:03: Prokuratúra v reakcii potvrdila, že prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal príkaz na vydanie kópie časti údajov z mobilného telefónu nevyhnutných pre trestné konanie. Zároveň tvrdí, že P. Holcová odovzdala telefón dobrovoľne.
„Po tom, ako bol príkaz doručený dotknutej osobe, ktorá s takýmto úkonom súhlasila, počas úkonov smerujúcich k realizácii vyhotovenia požadovanej kópie časti údajov, dotknutá osoba výslovne prehlásila, že dobrovoľne vydáva mobilný telefón pre potreby trestného konania. Takýto priebeh je zrejmý zo zápisnice, ktorá bola podpísaná všetkými prítomnými osobami a je teda zrejmé, že s obsahom zápisnice všetky osoby súhlasili.“
Prokuratúra tiež v stanovisku zdôrazňuje, že cieľom získania časti komunikácie bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní predmetného trestného činu a nie porušenie práv novinárky. „Vyšetrovací tím robí naďalej všetko pre dosiahnutie hlavného cieľa trestného konania a tým je odhalenie a potrestanie páchateľov úkladnej vraždy.“
Inak postup polície opisuje vo svojom svedectve zverejnenom na webe Investigace.cz P. Holcová. „Zhruba po 4 hodinách výsluchu si vyšetrovatelia vyžiadali môj telefón. Odmietla som ho vydať, tak mi ukázali vopred pripravený ‚Príkaz na uchovaním a vystavením počítačových údajovej‘. Ten podpísal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uvádza.
„Tiež ma vyšetrovatelia upozornili, že ak nebudem spolupracovať, môžu mi dať pokutu až do výšky 1650 eur a telefón mi rovnako odobrať. Ponúkla som im kópiu konverzácie s Jánom. To im ale nestačilo, chceli mať kópiu všetkých mojich konverzácií, ktoré sa odohrali po vražde. Doteraz mi nie je jasné, ako by citlivé údaje z iných káuz, ktoré v rámci medzinárodnej siete investigatívnych novinárov OCCRP riešime, mohli napomôcť k riešeniu vraždy. Na týchto dátach ale vyšetrovatelia trvali,“ tvrdí P. Holcová.
Dodáva, že následne prišli ďalší traja policajti a chceli od nej prístupový kód, aby mohli aktivovať vývojárske nastavenie na mobile. „To som opäť odmietla. Telefón mi bol následne odňatý s tým, že ho pošlú do forenzného laboratória Europolu, aby tam moje heslá prelomili. Fakt, že som nedávno musela kvôli chybe telefón resetovať do továrenského nastavenia a veľa informácií zmazala, im vraj nebráni v tom, aby z neho dostali všetky dáta.“
P. Holcová v prístroji mala aj ďalšie dáta, je totiž členkou združenia investigatívnych novinárov, ktoré analyzovalo dokumenty Panama Papers o daňových únikoch a pranie špinavých peňazí. Spolupracuje tiež s novinárskou organizáciou OCCRP napríklad na témach o pašeráctve zbraní cez Slovensko.
Podľa Sme nie je jasné, prečo sa polícia rozhodla pre také extrémne opatrenie, ako je odobratie telefónu aj s dátami, ktoré s J. Kuciakom nesúvisia. Polícia mohla zvoliť aj miernejší postup, napríklad vyžiadať si len konkrétnu komunikáciu, o ktorú má záujem.
Denník zdôraznil, že ochrana informačných zdrojov je pre novinársku prácu kľúčová, ako vysvetlil aj Európsky súd pre ľudské práva v jednom z kľúčových rozsudkov v roku 1996.
Štrasburský súd doteraz neriešil prípad, keď sa policajti pokúšali získať dáta novinárov v súvislosti s vyšetrovaním vraždy. Avšak podľa Sme v podobnom prípade v roku 2013 rozhodol, že Lotyšsko porušilo práva investigatívnej novinárky, keď jej policajti zabavili počítačový disk a niekoľko USB kľúčov v súvislosti s vyšetrovaním úniku informácií z finančného úradu. Zabavenie všetkých nosičov dát nebolo podľa súdu pre vyšetrenie prípadu nevyhnutné.