Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) stojí za obvinenými novinármi Monikou Tódovou a Konštantínom Čikovským. „Novinári musia mať väčší stupeň ochrany, ak majú prinášať investigatívne spravodajstvo a nesmú sa báť poukázať na zločiny, ktoré sa dejú v tomto štáte. Štát ich má chrániť, a nie sa nečinne prizerať, ako to bolo pri vražde Jána Kuciaka," povedala.

Politici stoja za novinármi

„Informácie, ktoré novinári Monika Todová a Konštantín Čikovský priniesli po smrti ich kolegu, Jána Kuciaka, boli zverejnené vo verejnom záujme. Považujem za mimoriadne dôležité, aby spoločnosť poznala pravdu vtedy, a strážila tých, čo ju prinášajú, aj dnes," reagovala poslankyňa Národnej rady SR a predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (klub Sas). Obvinenie považuje za útok na slobodu tlače aj poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS).

Obvinenie podľa poslanca a člena parlamentného výboru pre kultúru a médiá Romana Foltina (SaS) „zaváňa" účelovým postupom. „Navyše deje sa to v čase, keď kauzy typu Gorila sú zastavené. Je preto na mieste pochybovať, či nejde o nič iné, ako o snahu umlčať nezávislých novinárov," poznamenal.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas vyhlásenia 2. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann
Neprehliadnite

Žilinka sa vložil do prípadu Tódovej a Čikovského, dáva preskúmať zákonnosť ich obvinenia

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje obvinenia novinárov za súčasť zápasu za očistu Slovenska a právny štát. Poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje stíhanie novinárov za ich investigatívnu činnosť za bezprecedentný krok, ktorý v demokratických krajinách nemá obdobu a ničí demokratický štát.

Sú stíhaní za napísanie pravdy

„Úlohou novinárov je zverejňovať dôležité informácie, ktoré sú vo verejnom záujme. Z obvinenia žurnalistov mám preto pocit, že sa zamieňa vinník za obeť. Novinári sú totiž stíhaní za to, že napísali pravdu," uviedol predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO). Orgány prokuratúry by mali podľa neho obvinenie dôveryhodne vysvetliť a zdôvodniť.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) označil obvinenie novinárov za neprijateľné. „Kým Peter 'Ďateľ' Tóth zjavne páchal trestnú činnosť v prospech Kočnera a spol. a naďalej sa vyhráža kadekomu po sociálnych sieťach a uráža a osočuje, a pritom si behá na slobode, tak novinári, ktorí dlhodobo bojujú proti korupcii a za spravodlivosť na Slovensku, sú nezmyselne obvinení," uviedol. Deklaroval, že za novinármi stojí a verí vo víťazstvo spravodlivosti.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková hovorí o otázke, či orgány činné v trestnom konaní rozumejú úlohe novinára v demokratickej spoločnosti. „Jednou z odpovedí je aj zrušenie tohto obvinenia," dodala s tým, že vražda novinára a jeho snúbenice bola enormný zásah do demokracie, preto považuje za prirodzené a nevyhnutné, aby bolo vyšetrovanie a trestné konanie pod dohľadom novinárov. „Z tohto uhla pohľadu sa treba pozerať aj na dodržiavanie mlčanlivosti v rámci trestného konania," poznamenala s tým, že ide o výnimočnú situáciu súvisiacu s ochranou slobody prejavu a tlače. Pripomenula, že sú to základné princípy demokracie.

Ján Kuciak in memoriam a skupina investigatívnych novinárov získali v sobotu jedinú – kolektívnu Bielu vranu v 11. ročníku tohto ocenenia. Aliancia Fair-play a Via Iuris ich udeľujú ľuďom za obhajobu verejného dobra často napriek prekážkam. Na snímke ocenená novinárka Monika Tódová (Denník N). V Bratislave 17. novembra 2018. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Novinárov Tódovú a Čikovského obvinili pre článok o Petrovi Tóthovi, politici to kritizujú

Sloboda slova je pilierom demokracie

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) obvinenie novinárov za plnenie svojej práce odmieta a považuje ho za ďalšie z radu zastrašovaní. Pripomenul, že sloboda slova a novinárskej práce sú jedným z pilierov demokracie.

„Som presvedčený, že bez nezávislej investigatívy by sme sa nikdy nedozvedeli, kto nám tu vládol 12 rokov. Práve preto stojím za obvinenými novinármi," reagoval poslanec Národnej rady SR a zastupujúci predseda parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák (OĽANO).

Polícia obvinila novinárov Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Obvinenie má podľa Denníka N súvisieť s odkrytím totožnosti Petra Tótha ako utajeného svedka v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Tóth tvrdí, že dostával cez advokáta motáky od Kočnera. Ten to popiera: „Mal vtedy dovolenku“