Polícia obvinila novinárov Moniku Tódovú a Konštantína Čikovského z ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Informoval o tom v pondelok Denník N, kde obaja pôsobia. TASR to potvrdil aj bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

„Môžeme potvrdiť, že zo strany príslušného útvaru Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave III je v súčasnosti vedené vyšetrovanie vo veci prečinu ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti spáchaného formou spolupáchateľstva. Bližšie informácie k predmetnému vyšetrovaniu poskytovať nebudeme,“ povedal Szeiff.

Hlavné pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku, 15. januára 2020. Na snímke svedok Peter Tóth. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Tóth tvrdí, že dostával cez advokáta motáky od Kočnera. Ten to popiera: „Mal vtedy dovolenku“

Obvinenie má podľa Denníka N súvisieť s odkrytím totožnosti Petra Tótha ako utajeného svedka v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Trestné oznámenie podal Tóth.

Podľa obvinenia malo odhalením identity Petra Tótha ako utajeného svedka dôjsť k ohrozeniu jeho bezpečnosti. „Peter Tóth bol vtedy a je aj dnes spolupáchateľ a bolo vo verejnom záujme, aby to verejnosť vedela,“ reagoval šéfredaktor denníka Matúš Kostolný.

Ministerka kultúry za novinármi stojí

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) stojí za obvinenými novinármi Monikou Tódovou a Konštantínom Čikovským.

„Novinári musia mať väčší stupeň ochrany, ak majú prinášať investigatívne spravodajstvo a nesmú sa báť poukázať na zločiny, ktoré sa dejú v tomto štáte. Štát ich má chrániť, a nie sa nečinne prizerať, ako to bolo pri vražde Jána Kuciaka," povedala.

„Informácie, ktoré novinári Monika Todová a Konštantín Čikovský priniesli po smrti ich kolegu, Jána Kuciaka, boli zverejnené vo verejnom záujme. Považujem za mimoriadne dôležité, aby spoločnosť poznala pravdu vtedy, a strážila tých, čo ju prinášajú, aj dnes," reagovala poslankyňa Národnej rady SR a predsedníčka Výboru Národnej rady (NR) SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (klub SaS).

Obvinenie považuje za útok na slobodu tlače aj poslanec NR SR Ondrej Dostál (klub SaS).

Monila Tódová, Roberet Fico, Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Robert Fico podáva podnet na políciu, aby preverila pôvod majetku novinárky Denníka N Tódovej

Politici obvinenie kritizujú 

Vicepremiérka a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová považuje obvinenia novinárov za súčasť zápasu za očistu Slovenska a právny štát.

Poslanec parlamentu a podpredseda strany Za ľudí Juraj Šeliga považuje stíhanie novinárov za ich investigatívnu činnosť za bezprecedentný krok, ktorý v demokratických krajinách nemá obdobu a ničí demokratický štát.

„Úlohou novinárov je zverejňovať dôležité informácie, ktoré sú vo verejnom záujme. Z obvinenia žurnalistov mám preto pocit, že sa zamieňa vinník za obeť. Novinári sú totiž stíhaní za to, že napísali pravdu," uviedol predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO).

Orgány prokuratúry by mali podľa neho obvinenie dôveryhodne vysvetliť a zdôvodniť.

Europoslanec Ivan Štefanec (KDH) obvinenie novinárov za plnenie svojej práce odmieta a považuje ho za ďalšie z radu zastrašovaní. Pripomenul, že sloboda slova a novinárskej práce sú jedným z pilierov demokracie.

Žilinka dal obvinenie preskúmať 

Generálny prokurátor Maroš Žilinka dal zákonnosť a opodstatnenosť obvinenia preskúmať . TASR o tom informoval hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan.

„Generálny prokurátor SR vydal 20. septembra pokyn krajskému prokurátorovi v Bratislave, aby zabezpečil urýchlené preskúmanie zákonnosti a opodstatnenosti uznesenia vyšetrovateľa Okresného riaditeľstva Policajného zboru Bratislava III, ktorý vzniesol obvinenie redaktorom K. Č. a M. T.," spresnil hovorca.