V čase vrcholiacej kampane pred komunálnymi voľbami vyšiel koncom októbra v mesačníku Madam Eva rozhovor s J. Vaľovou, ktorá sa v Humennom opätovne uchádzala o post primátorky. Vo voľbách napokon neuspela.

Interview vyšlo v časopise s nadpisom „Vzťahy sú na prvom mieste“. Politička odpovedala na jednoduché otázky, ktoré sú síce pri magazínoch z tohto segmentu bežné, no aj vzhľadom na načasovanie je zrejmé, že mohlo ísť o reklamu pre primátorku Humenného, ktorá je ako členka strany Smer-SD aj poslankyňou Národnej rady SR.

Zadanie zhora

Autorka textu J. Vaľovú v jednej otázke označila za „tak trochu celebritu“. Ďalej sa pýtala na rodinu a deti, pri problémoch mesta sa nepristavila. Na webe sa rozhovorom neskôr pochválilo aj samotné mesto Humenné.

J. Vaľová je známa tým, že otázky mienkotvorných médií, ktoré sa pýtajú na jej úradovanie v Humennom a nakladanie s verejnými zdrojmi, často ignorovala. Bolo tak aj pri investigatívnej reportáži v relácii Cez čiaru, kde novinár Pavol Fejér pred voľbami zmapoval situáciu v tomto východoslovenskom meste.

Rozhovor s J. Vaľovou v lifestylovom časopise vyšiel navyše podpísaný menom neexistujúcej novinárky. Ako autorka textu je uvedená Silvia Petríková. Takýto človek v redakcii Madam Evy nepracuje. 

Na podozrivo vyzerajúci autorský rozhovor s prvkami PR v Madam Eve upozornil na Facebooku aktivista Marián Jaslovský, o téme písal aj web Omediach.com.

Po konfrontácii šéfa vydavateľstva NMH Michala Teplicu vysvitlo, že rozhovor s J. Vaľovou v skutočnosti napísala redaktorka Madam Evy. Podľa M. Teplicu sa niektoré články podpisujú v redakciách pseudonymami. „Redaktori ho používajú vtedy, ak ide o ich ochranu pred možnými negatívnymi reakciami na ich texty,“ reagoval.

„Neexistuje však kľúč, kedy (novinár) píše pod vlastným menom, a kedy pod pseudonymom,“ uviedol po otázkach Mediálne.sk. Na otázku, prečo bola ochrana potrebná v tomto konkrétnom prípade, neodpovedal. Vylúčil však, že by sa pseudonymy používali pri obsahu platenom inzerentmi, ako je napríklad natívna reklama.

Rozhovor s J. Vaľovou napísala redaktorka Silvia Gašparcová, ktorá pred voľbami robila do sesterského magazínu Eva aj rozhovor s Matúšom Vallom. Ten napokon vyhral voľby v Bratislave.

Novinárka v reakcii priznala, že je autorkou rozhovoru s J. Vaľovou. V piatok popoludní sa k tomu priznala aj zverejnením blogu, kde opisuje, čo predchádzalo vzniku článku. 

Novinárka pre Mediálne.sk povedala, že sa pod článok s J. Vaľovou podpísala pseudonymom, lebo s ním nebola stotožnená. Dodala, že respondentku na rozhovor si nevybrala sama. „Ak si dobre pamätám, zadanie prišlo ešte od bývalej šéfredaktorky Kataríny Patvarošovej, ďalej som o tom komunikovala s aktuálnou šéfkou,“ povedala. V prípade rozhovoru s M. Vallom redaktorka naopak podľa vlastných slov o zadaní nevie. 

K. Patvarošová viedla časopisy Eva a Madam Eva niekoľko rokov, v lete ich prevzalo po akvizícii NMH, ktoré im vymenilo vedenie a šéfkou segmentu ženských titulov sa stala Eva Blahútová. 

Aktualizované o 16:05: K. Patvarošová si na odporúčanie robiť rozhovor s J. Vaľovou nespomína. „Pani Vaľová pre mňa vôbec nie je dôležitým človekom,“ vyjadrila sa pre Mediálne.sk.

S. Gašparcová sa aktuálne rozhodla v NMH skončiť. „Nechcem už ďalej pracovať pod tlakom,“ povedala s tým, že dáva výpoveď. 

Novinárka hovorí o špinavej práci  

O celej situácii napísala novinárka spomínaný dlhší blog, ktorý zverejnila na webe Denníka N. Píše v ňom konkrétnejšie, že rozhovor s J. Vaľovou bol „povinná jazda“ s tým, že predtým rozhovory s politikmi nerobili. 

„Špinavú prácu som mala urobiť urobiť ja. Nesúhlasila som, oponovala som, ale asi chabo. Šéfka prikázala jasne, mala som ju urobiť ja. Bolo to presne v dobe, keď v našej redakcii vládla stiesnená atmosféra. Takmer ako v Humennom. V redakcii sa šepkalo o racionalizácii, zopár kolegýň redakciu aj opustilo,“ uvádza

Podľa informácií Mediálne.sk mal návrh na rozhovor s J. Vaľovou do redakcie prísť od printovej koordinátorky holdingu Martiny Šebovej. Tá to priamo nevyrátila.

„V lifestylových tituloch sa pravidelne dáva priestor úspešným ženám, podnikateľkám či političkám, ktoré môžu byť svojím príbehom zaujímavé pre čitateľky. To isté platí o mužoch. Vzhľadom na to dostala v danom titule priestor aj pani Vaľová. Platiaci zadávateľ inzercie nie je vylúčený ako námet na redakčný materiál,“ napísala na otázku, či bola zdrojom nápadu ona a aký bol na to dôvod.

Poskytovať priestor konkrétnemu respondentovi v redakčnom obsahu preto, lebo si zaplatil miesto v inzertnej časti, nie je profesionálny postup ani bežná prax médií. Redakcie majú mať pri výbere tém slobodný postup a nezávislosť. 

NMH navyše vo svojom vlastnom etickom kódexe píše, že redaktori svojimi článkami nesmú robiť skrytú inzerciu. V etickom kódexe Slovenského syndikátu novinárov sa tiež uvádza, že novinár sa nesmie podpísať pod platenú inzerciu alebo oznam, ktoré by mohli vyvolávať dojem, že ide o nezávislé autorské dielo.

Redakcia to vraj mohla odmietnuť

Šéf NMH Michal Teplica pripúšťa, že nápad na rozhovor s J. Vaľovou nevznikol priamo v redakcii časopisu, nesúhlasí ale, že by išlo o úkolovanie redakcie či konkrétnej novinárky. „Odmietam, že to bolo zadanie. Bolo to odkonzultované so šéfredaktorkou, ktorá má právo to odmietnuť, čo sa mnohokrát udeje, ak to nie je vhodné do obsahu titulu. V tomto prípade sa to nestalo,“ obhajuje postup v rámci firmy.

Šéfredaktorka Madam Eva Eva Blahútová, ktorá je formálne za obsah magazínu zodpovedná, sa k veci vyjadriť nechcela.

Šéf NMH odmieta aj to, že by v prípade J. Vaľovej išlo o platený PR rozhovor, teda neoznačenú reklamu. Rozhovor bol v magazíne zverejnený v  štandardnom redakčnom zalomení. „Vydavateľstvo za tento rozhovor žiadne peniaze nedostalo,“ tvrdí M. Teplica.