Mexiko prijalo skupinu 124 utečencov z Afganistanu. Išlo prevažne o novinárov a ich rodinných príslušníkov, uviedol mexický minister zahraničia Marcelo Ebrard.

Mexiko udelilo humanitárne víza novinárom a zamestnancom afganských i zahraničných médií pôsobiacich v ázijskej krajine. Napríklad americký denník The New York Times uviedol, že v skupine sú i jeho spolupracovníci. Podľa ministra zahraničia Ebrarda Mexiko pomocou utečencom napĺňa svoju tradíciu krajiny, ktorá je otvorená ľuďom na úteku pred perzekúciou. Prvých utečencov z Afganistanu Mexiko prijalo už v utorok. Išlo o tím zameraný na preteky robotov, ktorého členmi bolo päť žien a jeden muž.

WA 35 Berlín - Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba počas spoločnej tlačovej konferencie s jeho nemeckým rezortným kolegom Heikom Maasom (nie je na snímke) na pôde rezortu diplomacie v Berlíne v utorok 2. júna 2020. FOTO TASR/AP 

 
Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba attends a news conference with his German counterpart Heiko Maas after a news conference in Berlin, Germany, Tuesday, June 2, 2020. (Fabrizio Bensch/Pool via AP)
Neprehliadnite

Z Kábulu evakuovali do Kyjeva skupinu novinárov, ktorí pracovali pre západné médiá

Situácia tlače v Mexiku nie je ani zďaleka bezproblémová, pripomínajú zahraničné agentúry. Podľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) je Mexiko jednou z najviac nebezpečných krajín na svete pre novinárov. V Mexiku od roku 2000 zavraždili okolo stovky novinárov, z toho osem v minulom roku. Tento rok Reportéri bez hraníc zaznamenali tri vraždy, posledná sa stala minulý týždeň. Mnohé vraždy sa polícii nedarí vyšetriť.

V rebríčku slobody tlače je Mexiko na 143. mieste, čo je jedno z najnižších hodnotení na americkom kontinente. Horšie si vedú už len Honduras, Venezuela a Kuba. Rebríček RSF hodnotí slobodu tlače v 180 krajinách.