Ukrajinské vojenské lietadlo evakuovalo v nedeľu z Kábulu do Kyjeva 83 ďalších ľudí, medzi nimi bližšie neurčený počet novinárov. Na sociálnej sieti Twitter o tom informoval ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba (na foto).

Spresnil, že lietadlo priviezlo naspäť do Kyjeva 31 Ukrajincov, ako aj „cudzincov - afganské ženy a deti, ľudskoprávnych aktivistov, novinárov pracujúcich pre Rádio slobodná Európa/Rádio sloboda, The Wall Street Journal, USA Today“.

„Sú v bezpečí v Kyjeve,“ uviedol Kuleba v tvíte. „Neopúšťame našich ľudí a pomáhame ostatným,“ dodal s tým, že ukrajinské úrady vybavujú „ďalšie evakuácie“. Predtým odviezlo ukrajinské lietadlo z Kábulu okolo 80 ľudí.

Evakuačné lety prebiehali počas víkendu do viacerých krajín. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že ozbrojené sily krajiny evakuovali z Afganistanu od 13. augusta takmer 4 000 ľudí. 

Holandské ministerstvo obrany oznámilo, že lietadlo, ktoré si prenajalo, priletelo v nedeľu do Holandska so 160 pasažiermi z Afganistanu. Nezverejnilo štátnu príslušnosť evakuovaných.

medzinárodné letisko Hámida Karzaja v Kábule
Neprehliadnite

Reportéri bez hraníc vyzvali Bidena na vytvorenie plánu na evakuáciu afganských novinárov