Mnoho amerických médií cez víkend oznamovalo koniec publikovania komiksu Dilbert v reakcii na výroky autora považované za rasistické či diskriminujúce. Scott Adams tento týždeň v prenose na webe YouTube hovoril o černochoch ako o členoch „nenávistnej skupiny“ a odkázal divákom, aby sa im vyhýbali.
Komiksová séria glosujúca prácu v kancelárskom prostredí vychádza dlhé roky nielen v amerických médiách. Publikuje ju aj český spravodajský web iDNES. Firma Andrews McMeel Syndication, ktorá Dilberta distribuuje, podľa AP v sobotu nezareagovala na žiadosť o komentár ku kontroverzii okolo autorových výrokov.
Adams, ktorý je beloch, vo svojom youtubovom programe nazvanom Real Coffee with Scott Adams hovoril o prieskume verejnej mienky, ktorý zisťoval, či ľudia súhlasia s tvrdením „je v poriadku byť biely“. Podľa americkej organizácie Liga proti hanobeniu (ADL) si túto frázu s koreňmi v diskusnom fóre 4chan osvojili niektorí hlásatelia nadradenosti belochov.
Radil utiecť pred černochmi veľmi ďaleko
V spomínanom prieskume väčšina ľudí s tvrdením vyjadrila súhlas, Adams si ale všímal toho, že 26 percent respondentov tmavej pleti uviedlo opačné stanovisko.
V prenose opakovane o ľuďoch s tmavou pleťou hovoril ako o členoch „nenávistnej skupiny“ alebo „rasistickej nenávistnej skupiny“. „Na základe aktuálneho vývoja vecí by mojou najlepšou radou pre bielych ľudí bolo utiecť od černochov veľmi ďaleko,“ citovala ho AP.
Oznámením o ukončení publikácie Dilberta reagovali do sobotného večera denníky Los Angeles Times, Chicago Tribune alebo The San Antonio Express-News, ako aj mediálna skupina The USA Today Network. Adamsove výroky médiá označovali za rasistické, nenávistné a diskriminujúce. „Nie sme domovom pre tých, ktorí hlásajú rasizmus. Rozhodne im nechceme poskytovať finančnú podporu,“ uviedol šéfredaktor clevelandského denníka The Plain Dealer Chris Quinn.
Adams sa proti krokom redakcií ohradil na sociálnych sieťach s tým, že ho dotyční vydavatelia nenávidia. V sobotu tiež uviedol, že sa skoršími výrokmi snažil povedať, že „s každým by sa malo zaobchádzať ako s jednotlivcom“.