Boj za slobodu médií by mal byť spojený s bojom za kvalitnú žurnalistiku, povedal v stredu premiér SR Igor Matovič na pôde medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc. Jeho vyjadrenia sprostredkovalo na Facebooku hnutie OĽANO. ,,Sloboda spojená so zodpovednosťou vedie ku kvalitnej žurnalistike, ktorá môže chrániť demokratické zriadenie v jednotlivých štátoch," povedal. To je podľa neho dôležité najmä v dnešnej dobe, keď sociálne médiá často zaujímajú dominantnú úlohu v oblasti šírenia informácii.
Matovič chcel podľa svojich slov z pozície premiéra utvrdiť riaditeľa RSF Christopha Deloira v tom, že cieľom vládnej koalície a vlády je na Slovensku vytvoriť ,,úplne slobodné prostredie na činnosť poctivých novinárov a žurnalistov". ,,Hlavne som sa snažil vysvetliť, že naším kľúčovým cieľom je zmena systému, toho podhubia, ktoré umožnilo, aby mafia ovládla štát, aby na konci de facto dokonala vraždu Jána (Kuciaka) a Martiny (Kušnírovej)," povedal. ,,Naším hlavným cieľom je zabezpečiť úplnú slobodu polícii, prokuratúre, súdnictvu, a tým pádom, aby aj tí páchatelia zločinov nemali pocit, že stoja nad štátom," povedal.
Deloir povedal, že v roku 2018 navštívil Bratislavu ,,len niekoľko dní" po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Pripomenul svoje vyjadrenie z tohto obdobia, že Bratislava je hlavným mestom slobody tlače. ,,Za súčasnej situácie, za súčasných technologických zmien je žurnalistika skutočne vo veľkom nebezpečenstve," povedal Deloir.
Počet užívateľov internetu v Číne sa blíži jednej miliarde
Európa podľa neho v tomto procese zohrá rozhodujúcu úlohu a Slovensko musí ísť príkladom. Pripomenul, že SR sa v súčasnosti nachádza na 33. mieste v rebríčku slobody tlače celého sveta. ,,Na Slovensku je na stole niekoľko zákonodarných iniciatív, ktoré majú za úlohu zlepšiť slobodu tlače, zlepšiť kvalitu mediálneho prostredia," povedal Deloir a dodal, že tieto iniciatívy naznačujú, že SR sa môže stať ,,modelom pre celú Európu". Týmito zmenami sa však podľa neho musia posilniť niektoré aspekty ako napríklad ochrana novinárov, verejná mienka a atmosféra v spoločnosti i audiovizuálny zákon v prospech lepšieho fungovania redakčnej práce a finančnej nezávislosti redakcií.
Riaditeľ RSF takisto zdôraznil aj potrebu ochrany zdrojov informácií novinárskej práce. ,,Tejto iniciatívy sa Slovensko zhostí a musí sa jej zhostiť aj na medzinárodnej úrovni, okrem iného aj na pôde Vyšehradskej štvorky (V4)," dodal. Šéf výboru NRSR pre kultúru a médiá Kristián Čekovský povedal, že na Slovensku sa dejú spoločenské zmeny. V tejto súvislosti pripomenul boj proti korupcii, očistu súdnictva, polície a prokuratúry.
Cieľom vlády podľa Čekovského nie je len vyšetrenie jednej vraždy, ale ,,zabezpečenie, aby tá zmena systému, tá očista systému zabránila podobným tragédiám aj do budúcna". Matovič v stredu absolvoval i stretnutie s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v Elyzejskom paláci a v meste Meudon, ležiacom v metropolitnej oblasti Paríža, položil veniec k soche generála Milana Rastislava Štefánika, ktorý pôsobil v miestnom observatóriu.