RSF pripomínajú, že prokurátor obžaloval M. Kočnera a ďalších troch dovtedy obvinených – Tomáša Szabóa, Miroslava Marčeka, Alenu Zsuzsovú – v októbri, teda 20 mesiacov po dvojnásobnej vražde, ku ktorej došlo vo februári 2018.

Štvorici hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov alebo na doživotie. Ďalší z podozrivých Zoltán Andruskó spolupracoval s políciou a s prokurátorom sa dohodol na vine a treste, čím si mal výrazne znížiť trest. V prípade má vystupovať ako svedok.

Organizácia pripomína aj detaily, ktoré priniesla obžaloba a písali o nej viaceré médiá. Hovorí aj o tom, ako M. Kočner spolu s exsiskárom Petrom Tóthom sledovali novinárov vrátane J. Kuciaka. Toto sledovanie predchádzalo vražde, na ktorú sa začali pripravovať na jeseň 2017.

Pochybnosti o rozpustení tímu

Vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice však odkrylo nielen pozadie tohto činu. Verejnosť spoznala prepojenia viacerých verejne činných osôb na M. Kočnera, existujú podozrenia z korupcie či zneužívanie právomocí.

RSF preto spochybňujú krok policajného prezidenta Milana Lučanského rozpustiť vyšetrovací tím Kuciak. Nesúhlasia, že sa tak stalo ešte pred tým, ako sa obžalovaní postavia pred súd.

M. Lučanský po rozhodnutí polície poukázal, že vyšetrovací tím už nemá opodstatnenie vzhľadom na to, že bola deň predtým podaná spomínaná obžaloba. Reportéri však zdôrazňujú, že za normálnych okolností by išlo o bežný vývoj, no v tomto prípade sa vynárajú podozrenia z rôznych trestných činov.

„Vítame 

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa