Ako prvý priniesol informáciu o zadržaní funkcionárov NAKA portál Nastope.sk. Od dvoch nezávislých zdrojov má potvrdené, že dôvodom zadržania majú byť nezákonné lustrácie novinárov vrátane zavraždeného Jána Kuciaka.
Oficiálne zatiaľ dôvod známy nie je. P. Vorobjov čelí podozreniu z lustrácie novinárov v kauze Filipa Rybaniča. Ten bol asistentom poslanca za SaS Jozefa Rajtára, nahliadol do účtov Roberta Kaliňáka a o podozrivých transakciách informoval novinárov.
Novinára J. Kuciaka lustroval predvlani v septembri P. Vorobjov. Ten na výsluchu v novembri minulého roka tvrdil, že vykonával lustráciu na pokyn bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorý to odmieta. P. Vorobjov bol pre lustrácie vypovedať aj na polícii, neskôr svoju výpoveď zmenil.
Dátumy lustrácií nesedia
Vyšetrovateľka v tejto veci požiadala odbor podpory riadenia na policajnom prezídiu, ktorému v tom čase šéfoval P. Vorobjov, o lustráciu všetkých podozrivých osôb, čo bolo dokopy 28 novinárov.
V kauze lustrácie J. Kuciaka a ďalších novinárov začal vyšetrovateľ trestné stíhanie ešte v apríli tohto roku pre prečin zneužívania právomocí verejného činiteľa a prečin neoprávneného nakladania s osobnými údajmi, ozrejmil vtedy rezort vnútra.
T. Gašpar začiatkom marca vypovedal na NAKA. Predmetom výsluchu mali byť tvrdenia P. Vorobjova, že v roku 2017 mal dať pokyn na lustrovanie J. Kuciaka. Vorobjovove tvrdenia označil za nepravdivé.
Podľa T. Gašpara lustrácia súvisela s kauzou Rybanič, vysvetliť sa ju snažil hromadným lustrovaním na policajnom prezídiu, no zavraždený investigatívny novinár medzi nimi nebol.
Poslanec Národnej rady SR Jozef Rajtár (SaS) vtedy podal trestné oznámenie s odôvodnením, že T. Gašpar alebo P. Vorobjov pravdepodobne pri výpovediach zavádzali o lustrovaní novinárov. Tvrdí, že vo výpovedi T. Gašpara nesedia dátumy, pretože vyšetrovanie kauzy Rybanič sa skončilo skôr, ako došlo k lustráciám.
Policajné prezídium lustrovalo aj viacerých moderátorov rôznych médií, ktorí v minulosti iba prečítali správy o danej kauze, no ďalej sa jej nevenovali.
Vyšetrovanie je na konci
„V súvislosti s vyšetrovaním takzvaných lustrácií dnes príslušníci Úradu inšpekčnej služby zadržali tri osoby. V súčasnosti vykonáva vyšetrovateľ úradu všetky potrebné procesné úkony. Vzhľadom na túto skutočnosť a s cieľom zabrániť zmareniu prebiehajúceho vyšetrovania, nie je v tejto chvíli možné poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ uviedli z rezortu vnútra.
Hovorca Krajskej prokuratúry Matej Izakovič pre Denník N povedal, že vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony a samotné vyšetrovanie sa k danej veci nebudú bližšie vyjadrovať, aby nedošlo k zmareniu prebiehajúcich či aj následných procesných úkonov.
Inšpekcia vyšetrovala podozrenie, že lustrácie mali slúžiť pre portál Na pranieri Mariana Kočnera, kde chcel zdiskreditovať novinárov.
M. Kočner je hlavným podozrivým z objednávky vraždy J. Kuciaka, pri ktorej zavraždili aj Martinu Kušnírovú. Momentálne sedí vo väzbe pre kauzu falšovania televíznych zmeniek a ekonomické trestné činy.
Vyšetrovanie vraždy novinára a jeho snúbenice ukončili. Vyšetrovateľ dal obhajobe lehotu od 30. septembra do 4. októbra na oboznámenie sa s výsledkami vyšetrovania.
P. Vorobjova vyšetrujú aj pre kontakty s nitrianskym podnikateľom Norbertom Bödörom a Marianom Kočnerom, obvineným z objednávky vraždy. Aj zadržaný M. Mihálik mal mať blízko k N. Bödörovi.
Súčasný policajný prezident Milan Lučanský dal pokyn na stiahnutie P. Vorobjovovi, od marca sa presunul na nitriansku krajskú políciu, konkrétne na odbor environmentálnej kriminality.