Vedenie bulvárneho časopisu Die Aktuelle prepustilo šéfredaktorku Anne Hoffmannovú kvôli fiktívnemu rozhovoru so šampiónom Formuly 1 Michaelom Schumacherom, ktorý vygeneroval nástroj umelej inteligencie. Schumacher sa na verejnosti neobjavil od decembra 2013, keď mal vo francúzskych Alpách nehodu na lyžiach a bol dlho v kóme. Proti zverejnenému textu, pri ktorom sa čitateľ až skoro na samom konci dozvedel, že nejde o skutočný rozhovor, sa ostro ohradila športovcova rodina. O prepustení šéfredaktorky informovala mediálna skupina Funke Mediengruppe, pod ktorou magazín Die Aktuelle patrí.

Ospravedlnenie rodine

„Tento nevkusný a zavádzajúci článok nemal nikdy vyjsť. V žiadnom prípade nezodpovedá novinárskym štandardom," uviedla výkonná riaditeľka mediálnej skupiny Bianca Pohlmannová. Skupina sa zároveň rodine Schumacherovcov ospravedlnila.

Fiktívny rozhovor vydal Die Aktuelle, časopis zameraný na ženy, v polovici tohto apríla. Schumacherova fotografia sa objavila priamo na obálke spolu s titulkom „Michael Schumacher: prvý rozhovor! Svetová senzácia!" a podtitulkom „Znie to klamne reálne". Samotný „rozhovor" sa potom točil okolo Schumacherovej rodiny a obsahoval výroky, ktoré bývalému vodičovi F1 vložila do úst umelá inteligencia.

Dokument na Netflixe

Schumacherova rodina od jeho nehody informuje o jeho zdravotnom stave minimálne. V roku 2021 však jeho manželka Corinna Schumacherová v dokumentárnom filme streamovacej služby Netflix uviedla, že jej manžel je doma a pokračuje v terapiách. „Súkromie je súkromie, ako vždy hovoril. Je pre mňa veľmi dôležité, že si môže užívať svoj súkromný život, ako len je to možné. Michael nás vždy chránil a teraz my chránime Michaela," citovala jej výroky z dokumentu stanice CNN.

Ďalšie správy na Mediálne.sk

FILE - In this Thursday, Oct. 4, 2012 file photo, former Mercedes F1 driver Michael Schumacher of Germany pauses during a news conference to announce his retirement from Formula One at the end of  2012  in Suzuka, Japan.  Former Formula One world champion Michael Schumacher has left hospital to continue his recovery at home, his manager said Tuesday. The seven-time champion suffered a serious head injury while skiing in France in December, resulting in him being put in a coma. (AP Photo/Shizuo K
Neprehliadnite

Nemecké noviny zverejnili rozhovor so Schumacherom. Bol to podvod umelej inteligencie