Obe témy boli pre redakciu Plus 7 dní titulkové, autorom dvoch spomínaných článkov je Karol Bustin.

Týždenník vyšiel 19. decembra na obálke so Svetlanovou Ficovou, premiérovou manželkou, a nadpisom „Nemá na taxík?“. Aktuálne vydanie z 9. apríla má na prvej strane fotografiu Ficovho syna Michala a headline „Lukratívny flek“.

Vládny taxík a stáž v KPMG

V marcovom článku informoval týždenník o situácii, keď vládna dodávka čakala pred domom na S. Ficovú, ktorú odviezla na Úrad vlády, kde nastúpila do vlastného auta.

„Premiérovu manželku čakala pred komplexom Bonaparte dvojica ochrankárov s veľkým mikrobusom, aby ju odviezla pár metrov k jej autu,“ napísal Plus 7 dní s tým, že vládne auto je platené z daní „nás všetkých“ a S. Ficová tak „ušetrila najmenej päť eur za taxík“.

Najnovšie číslo týždenníka píše o stáži Michala Fica v audítorskej spoločnosti KPMG. V článku dostal priestor ako respondent partner firmy Ľuboš Vančo, ktorý na otázku, či pri prijatí premiérovho syna na pracovné miesto zavážilo, že je Ficovým potomkom, odpovedal „prakticky vôbec“.

V článku sa ďalej spomína, že ku klientom KMPG patrí napríklad J&T a že spoločnosť vyhráva tendre aj v štátnej sfére. V rámci kontextu tiež autor spomenul, že Ficov syn študoval na súkromnej strednej škole, kde platil len desatinu školného.

Fico hovorí o vymyslených príbehoch

Premiér v reakcii v liste požiadal šéfredaktora Plus 7 dní Miloša Luknára, aby „ukončili publikovanie vymyslených a klamlivých príbehov týkajúcich sa mojich členov rodiny“.

R. Fico tvrdí, že článok o jeho manželke bol nepravdivý, za čo žiadal od vydavateľstva zverejnenie opravy a ospravedlnenia, k čomu neprišlo.

Pri článku o synovi sa premiérovi nepáči zverejňovanie fotografií potomka, čím týždenníka podľa R. Fica porušuje zákon a vytvára pre neho bezpečnostné riziká. K obsahu článku pripomenul, že syn je na stáži v KMPG od februára do júna tohto roka v rámci získavania pracovných skúseností popri štúdiu. Premiérovi tiež prekáža, že jeho ani syna redakcia pri overovaní faktov nekontaktovala.

„Pán premiér sa oháňa tvrdením, že klameme, no akosi zabudol uviesť, čo z nami uverejnených informácií je klamstvo. Fakt, že jeho syn v uvedenej firme naozaj pracuje, nám potvrdil jej oficiálny predstaviteľ. Fakt, že jeho manželku pol hodinu čakalo služobné auto s dvomi ochrankármi pred domom v ktorom bývajú, aby ju potom odviezli na úrad vlády, kde si presadla do svojho zaparkovaného vozidla a vzápätí odišla, je tiež nespochybniteľný fakt, doložený fotografiami,“ povedal v reakcii pre Mediálne.sk M. Luknár.

K publikovaniu snímok Fica mladšieho dodal: „Je plnoletý a zverejnené fotografie boli zhotovené na verejnom priestranstve, čo ťažko môže ohroziť jeho bezpečnosť. Nehovoriac o tom, že napríklad na nedávne voľby vzal Robert Fico okrem manželky aj svojho syna, pričom musel vedieť, že tam budú aj fotografi z médií a tlačových agentúr a teda že jeho fotografie budú zverejnené v médiách.“

Znova hrozí žalobami

V závere listu šéfredaktorovi premiér hovorí o neprijatí „podanej ruky“ zo strany týždenníka, pokiaľ ide o ukončenie súdnych sporov z minulosti.

„Toto moje rozhodnutie ste zjavne neprijali ako gesto záujmu o štandardnú spoluprácu v zmysle korektného aj kritického, avšak nie lživého informovania, ale naopak, vyhodnotili ste ho ako príležitosť útočiť ešte bezhlavejšie a bez akýchkoľvek zábran,“ napísal premiér, ktorý chystá na vydavateľstvo žalobu. 

„Keďže nemám inú možnosť, ako sa chrániť, opätovne využijem svoje legitímne právo na podanie žaloby na ochranu osobnosti, a to pri každom prípade porušenia mojich práv,“ dodal R. Fico.

„Na podanie žaloby má predseda vlády právo také isté, ako každý iný občan a rovnako by mal súd rozhodovať presne tak, ako rozhoduje v prípade každého iného občana. Našťastie, naše súdy často, viackrát aj v prípade Roberta Fica preukázali, že dokážu byť i objektívne a spravodlivé,“ reagoval M. Luknár, podľa ktorého týždenníku nemôže nikto diktovať, čo má a nemá písať.

„Aj keď ho ľudsky chápem - že je z toho množstva škandálov, odhaľujúcich temné pozadie vládnutia Smeru necelý rok pred voľbami, poriadne nervózny. Je príznačné, že podávaním žalôb sa nás snažil zastrašiť aj pred voľbami predchádzajúcimi,“ dodal šéfredaktor.

Súdov s premiérom bolo viac

Týždenník sa v minulosti s premiérom súdil pre viaceré články. Naposledy v dlho trvajúcom spore uspel Plus 7 dní, keď ústavný súd zamietol premiérovu sťažnosť podanú po rozsudku najvyššieho súdu, ktorý mu nepriznal odškodné za článok „Imperialistom po krku?“ z marca 2007.

Naopak, na stranu R. Fica sa súdy postavili v roku 2009, keď mu priznali nemajetkovú ujmu vo výške 9 958 eur z pôvodne žiadaného milióna korún. Text s nadpisom „Už bude dobrý?“ podľa súdu porušil práva na ochranu osobnosti R. Fica, vtedy poslanca národnej rady. Autorka článku podľa rozhodnutia nepostupovala vtedy v súlade s novinárskou etikou.

Pokiaľ ide o súdne spory za publikované články, Plus 7 dní ako dlhodobo najčítanejší slovenský týždenník má za sebou aj zverejnenie zrejme najkurióznejšej „nápravy“. Periodikum v marci 2014 vyšlo v širšom rozsahu, lebo na 54 stranách muselo zverejniť celý text ospravedlnenia, aby splnilo nariadenie súdu o zachovaní rovnakej veľkosti písma, akým bol problematický článok „Náhoda“ o exposlancovi SNS Štefanovi Zelníkovi. Spor sa tým však neskončil, vydavateľstvo Spoločnosť 7 Plus sa obrátilo na vyššiu inštanciu.