Znepokojenie nad rastúcim počtom súdnych stíhaní novinárov a whistleblower, teda ľudí, ktorí verejne upozorní na neprávosti, v krajinách Európskej únie dali najavo niektorí poslanci Európskeho parlamentu. Vyzvali k vzniku jednotnej európskej legislatívy, ktorá by mala donucovací charakter. Európska komisia by podľa nich mala do konca roka prísť s návrhom riešenia, ako pokusy o umlčanie novinárov zastaviť, píše agentúra AFP.

,,Potrebujeme smernicu, aby sme dosiahli minimálnych štandardov v celej EÚ," myslí si nemecký europoslanec Tiemo Wölken, zodpovedný za vypracovanie správy EÚ. Wölken pripomenul niekoľko významných novinárov, ktorí sú alebo boli stíhaní s cieľom ich umlčať. Environmentálny inštitút v Mníchove čelil stíhaniu kvôli informáciám o používaní pesticídov v ovocných sadoch v Južnom Tirolsku v Taliansku, web EUobserver sa musel brániť po článku o britskej agentúre, ktorá pracovala pre maltskú vládu. Prenasledovaniu čelila aj maltská investigatívna novinárka Daphne Caruanaová Galiziová, zavraždená v októbri 2017.

noviny
Neprehliadnite

Vydavateľom na Slovensku klesol predaj tlačeného vydania novín

Tieto procedúry často zasahujú do jurisdikcie niekoľkých krajín a podľa Wölkena je preto potrebné zjednotiť pravidlá vo všetkých krajinách, aby sťažovatelia nemali tendenciu začať stíhanie tam, kde majú väčšiu šancu na pochopenie a podporu u miestnych súdoch, píše AFP. Europoslanec tiež navrhol založiť fond, ktorý by finančne podporoval obete týchto stíhaní.

,,Príliš často sú novinári postavení pred voľbu: prestať písať o skutkoch alebo čeliť dlhému a nákladnému stíhaniu v členskej krajine alebo iných krajinách. Sudcovia by mali mať možnosť rýchlo rozhodnúť a okamžite zmiesť zo stola jednoznačne nezákonné prípady," uviedla maltská europoslankyňa Roberta Metsolaová. O správe europoslancov by mal europarlament konať zrejme v októbri, dodala AFP.