Zástupca tlačovej hovorkyne Bieleho domu T.J. Ducklo bol na týždeň suspendovaný bez nároku na plat preto, že sa údajne sexisticky a sprosto vyhrážal novinárke, ktorá chcela napísať o jeho vzťahu s inou novinárkou. Informovala o tom agentúra AP.

Skutočnosť, že Ducklo bol na týždeň postavený mimo službu bez nároku na plat, vo vyhlásení oznámila hovorkyňa Bieleho domu Len Psakiová. Rozhodnutie schválil personálny šéf Bieleho domu Ron Klain. Ducklo podľa Psakiovej uznal, že jeho správanie nespĺňalo štandardy stanovené prezidentom Joeom Bidenom. Doplnila pritom, že Ducklo novinárke poslal osobný odkaz, v ktorom napísal, že svojho konania hlboko ľutuje.

Duckloov osobný život sa dostal pod drobnohľad začiatkom týždňa, keď server Politico napísal o jeho vzťahu s novinárkou webu Axios, ktorá referovala o Bidenovej kampani. Predtým než so správou v utorok prišiel Politico, informoval o vzťahu magazín People.

Joe Biden
Neprehliadnite

Inaugurácia Bidena bola po Reaganovej a Obamovej u divákov najsledovanejšia

V piatok časopis Vanity Fair s odkazom na dva nemenované zdroje napísal, že Ducklo sa vyhrážal novinárke Politica Tare Palmeriovej v snahe zabrániť vydaniu správy o jeho vzťahu s novinárkou Axios Alexi McCammondovou. Údajne novinárke Politica po telefóne povedal „zničím vás“. Podľa Vanity Fair takisto Ducklo nevyberavo Palmeriovú obvinil, že na McCammondovú žiarli.

Psakiová, hovorca Kate Bedingfieldová a poradkyňa Anita Dunnová údajne o incidente hovorili s redaktormi Politica. Psakiová vo vyhlásení uviedla, že Ducklo nebude po návrate pridelený k žiadnej práci s novinármi Politica.

Biely dom za úradovania prezidenta Donalda Trumpa mal s novinármi často napäté vzťahy. Trump aj jeho hovorca mnohokrát išli do konfrontácie s reportérmi alebo ich spoza rečníckeho pultu vystavovali osobným útokom. Od začiatku Bidenovho prezidentovania sa však Biely dom snaží nadviazať s novinármi píšucimi o dianí vo Washingtone profesionálnejšiu a priateľskejšiu komunikáciu.

JB 47 Washington - Americký prezident Joe Biden  počas inauguračného prejavu na inaugurácii 46. prezidenta USA Joea Bidena a 49. viceprezidentky Kamaly Harrisovej v americkom Kapitole vo Washingtone 20. januára 2021. FOTO TASR/AP

President Joe Biden speaks during the 59th Presidential Inauguration at the U.S. Capitol in Washington, Wednesday, Jan. 20, 2021.(AP Photo/Patrick Semansky, Pool)
Neprehliadnite

Prezidentský účet na Twitteri už má pod kontrolou Biden

„Hlboko rešpektujem úlohu, ktorú zaujímajú slobodné a nezávislé médiá v našej demokracii a úlohu, ktorú všetci hráte,“ povedala Psakiová novinárom na prvom briefingu. "Budú chvíle, keď spolu nebudeme súhlasiť ... ale máme spoločný cieľ, ktorým je zdieľať presné informácie s Američanmi,“ dodala.

Sám Biden dal krátko po nástupe do funkcie najavo, čo od svojho tímu očakáva. „Nežartujem, keď poviem toto: Ak so mnou budete pracovať a začujem, že sa správate k kolegovi neúctivo alebo niekoho zhadzuje, na mieste vás vyhodím,“ povedal. „Nebudú žiadne pokiaľ či ale,“ zdôraznil.