Zámer podniknúť právne kroky voči zjavne diskriminačnému postupu členov vlády avizoval aj šéfredaktor Denníka N Matúš Kostolný. Napokon je to realita, ústavnú sťažnosť chce N Press podať v pondelok.

„Stále platí, že hlavným nástrojom novinára má byť sila slova. Keď však štát prekročí všetky pravidlá a úradníci začnú na pokyn premiéra namiesto hľadania odpovedí hľadať kľučky v zákonoch, je potrebné to zastaviť,“ vysvetlil vo svojom novinovom príspevku L. Fila, prečo sa N Press obráti na súd.

„Možno to nepomôže. Ale aspoň budeme vedieť, že sme pre zachovanie slobody slova, zákonnosti a rovnosti šancí spravili, čo sme mohli,“ dodal riaditeľ vydavateľstva.

Pri sťažnosti sa vydavateľ Denníka N oprie o pasáže z ústavy, ktoré vylučujú diskrimináciu. Médium naďalej upozorňuje aj na znenie tlačového zákona, v ktorom sa uvádza, že orgány verejnej moci sú povinné poskytovať vydavateľ informácie na základe rovnosti.

To v prípade Denníka N neplatí, ministri a premiér sa začiatkom mája dohodli na spoločnom postupe a odmietajú na otázky tohto média odpovedať. Tvrdia, že Denník N zverejňuje nepravdivé informácie. R. Ficovi prekážali aj nálepky s jeho zosmiešňujúcimi karikatúrami. Premiér redaktorov Denníka N ignoroval už predtým, podobne ako novinárov zo Sme. 

Vo štvrtok sa k vláde pridala aj spoločnosť Váhostav, ktorá takisto oznámila, že s Denníkom N nebude komunikovať. Podľa stavebnej firmy píše médium nepravdy a odmieta zverejniť opravy. Vedenia denníka postup Váhostavu označilo ako pohodlné riešenie, ako sa vyhnúť nepríjemným otázkam.

Diskriminačný postoj ku konkrétnemu médiu si všíma aj zahraničie, rozhodnutie vlády označil za neprípustné aj medzinárodný tlačový inštitút IPI. Agentúra ČTK opätovne prirovnáva kroky Smeru-SD k situácii, ktorá bola na Slovensku počas vládnutia Vladimíra Mečiara. Ten takisto vydal zákaz komunikovať s niekoľkými súkromnými médiami.

Opoziční poslanci chceli už dvakrát tému otvoriť na parlamentnom výbore pre kultúru a médiá, ani raz im neprešiel program, ktorý nepodporili členovia vládnej strany s väčšinou vo výbore.