Ako informuje samotný Denník N, jeho novinári namiesto odpovedí na otázky dostávajú od hovorcov ministerstiev aktuálne len avízo o tom, že žiadne odpovede nedostanú.

„Vláda SR sa rozhodla nekomunikovať s Denníkom N. Dohodli sa na tom členovia vlády po skončení jej zasadnutia v stredu minulý týždeň,“ informoval tlačový odbor vlády.

Podľa premiéra a ministrov je dôvodom dlhodobé tendenčné informovanie o práci kabinetu zo strany denníka. Za poslednú bodku vláda označila samolepkovú kampaň so sloganom „Poburuje vás tento typ vládnutia? Dajte to najavo. Nalepte si Shootyho“.

Nálepky od karikaturistu Shootyho pridal denník do printového vydania v stredu 6. mája. Bol na nich znázornený Robert Fico, pričom ilustrácie niesli názvy „Chyťte zlodeja!!!“ respektíve „Peniaze som zohnal vlastnou hlavou”. V prvom vyobrazení má premiér v rukách veľký mech, v druhom namiesto hlavy schránku.

Vláda na nálepky reagovala aj zrušením akreditácie dvojice novinárov Denníka N, ktorí pôvodne s predsedom vlády mali cestovať do Moskvy na oslavy 70. výročia ukončenia Druhej svetovej vojny, informoval blog Omédiách.com.

Tlačový odbor médium obvinilo, že zverejnením nálepiek sa pridalo k opozičným politickým subjektom. „A preto vláda SR nevidí zmysel v ďalšej komunikácii s ním,“ píše sa ďalej v stanovisku s tým, že prijaté rozhodnutie vzájomne konzultovali zástupcovia komunikačných odborov vládnych inštitúcií po technickej a právnej stránke.

„Považujeme takéto správanie za porušenie tlačového zákona, podľa ktorého majú orgány verejnej moci povinnosť poskytovať vydavateľstvám informácie o svojej činnosti a to na základe rovnosti. Ministerstvá tu nie sú na to, aby slúžili osobným či politickým záujmom jednotlivcov či strán. Každý minister a hovorca si musia zvážiť, či sú ochotní sa na takomto protizákonnom postupe podieľať,“ komentoval situáciu riaditeľ vydavateľstva N Press Lukáš Fila.

„Zároveň nás udivuje, že ministri majú čas zaoberať sa takýmito témami. Najmä v prípade nestraníkov vo vláde to považujeme za sklamanie. Toto opatrenie nás však v žiadnom smere neodradí od toho, aby sme naďalej poctivo kontrolovali činnosť vlády a ministerstiev,“ dodal.

Pri získavaní informácií z prostredia ministerstiev zostáva redaktorom Denníka N možnosť dopracovať sa k potrebným informáciám na základe infozákona. Ten určuje lehotu na sprístupňovanie informácií na osem pracovných dní.

Premiér R. Fico okrem Denníka N neodpovedá spravidla ani na otázky denníka Sme. Obe médiá sa nedávno obrátili na Tlačovú radu, ktorú žiadajú posúdiť, či pri problematických článkoch v minulosti porušili žurnalistickú etiku.

Do sporu sa premiér dostal aktuálne aj s vydavateľom Hospodárskych novín pre komentáre Daga Daniša. Žalobami hrozí aj týždenníku Plus 7 dní za články o jeho rodine respektíve o kauze Váhostav.

Pokiaľ ide o Shootyho prácu, za tú už premiér takisto podával žalobu - súdy však jeho sťažnosť na ilustráciu o fantómovej bolesti jeho krčnej chrbtice zamietli.

Obrázok bol zverejnený v roku 2009 v čase, keď premiér zrušil program pre bolesti krčnej chrbtice. R. Fico, ktorý chcel vysúdiť 33-tisíc eur, tlačil spor do roviny, že karikatúra nemala hlbší zmysel a jej predmetom bolo iba posmievanie sa z jeho zdravotných problémov.