Na Malte si v nedeľu pietnym zhromaždením pripomenuli piate výročie vraždy investigatívnej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej, ktorú usmrtila bomba nastražená v jej aute. Demonštrácia sa konala dva dni po tom, ako sa k vražde novinárky priznala dvojica bratov, ktorých následne odsúdili na 40 rokov väzenia.
Mnohí z účastníkov nedeľného zhromaždenia niesli podľa agentúry Reuters maltské vlajky či fotografie Caruanovej Galiziovej. Viacerí skandovali heslá ako ,,Daphne mala pravdu" či ,,Chceme úplnú spravodlivosť".
Metsolová: Budem naďalej podporovať nezávislú žurnalistiku
Na zhromaždení sa zúčastnila aj predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová, ktorá pochádza z Malty. Metsolová položila kvety k miestu neďaleko domu novinárky, kde došlo k výbuchu, ktorý ju usmrtil.
Sprevádzali ju príbuzní Caruanovej Galiziovej – jej traja synovia a manžel – a tiež Maria Falconeová, sestra známeho talianskeho prokurátora Giovanniho Falconeho, ktorý viedol boj proti organizovanému zločinu a zomrel pri atentáte.
Predsedníčka EP prisľúbila, že bude aj naďalej podporovať nezávislú žurnalistiku. Caruanovú Galiziovú nazvala ,,ženou z ocele" či tiež zásadovou ženou, ktorá ,,vedela rozlíšiť dobré od zlého". Zdôraznila, že povinnosťou Malťanov aj Malty je zasadzovať sa za hodnoty, ktorým novinárka zasvätila svoju prácu.
Atmosféra beztrestnosti v krajine
Reuters pripomína, že nezávislé vyšetrovanie kauzy dospelo k záveru, že maltský štát nesie zodpovednosť za vytvorenie atmosféry beztrestnosti v krajine, ktorá vraždu novinárky umožnila. Maltský premiér Robert Abela označil pred časom zavraždenie novinárky za temnú kapitolu, z ktorej sa Malta "musí poučiť". Predstavitelia vlády sa na nedeľnom zhromaždení nezúčastnili.
Bratia George a Alfred Degiorgiovci sa v piatok počas prvého dňa súdneho procesu neočakávane priznali k šiestim hlavným bodom obžaloby vrátane úkladnej vraždy novinárky. Následne oboch odsúdili na 40 rokov väzenia.
Ďalší podozrivý Vincent Muscat sa súdnemu procesu vyhol, pretože sa už skôr priznal sa k vine a účasti na vražde, za čo si odpykáva 15 rokov väzenia.
Za osnovateľa vraždy je považovaný vplyvný maltský podnikateľ Yorgen Fenech s väzbami na vtedajších vrcholných vládnych predstaviteľov. Dvojicu bratov si mal podľa prokuratúry na vraždu najať. Podnikateľa tiež obvinili a čaká ho súdny proces. On sám vinu popiera. Zatknutie Fenecha dva roky po vražde vyvolalo sériu masových protestov v krajine, ktoré donútili okrem iných odstúpiť aj vtedajšieho premiéra Josepha Muscata.