Média pripomínajú sporné výroky napríklad o „exotickej DNA“ súčasnej vojvodkyne zo Sussexu a prinášajú správy, ktoré poukazujú na dvojaký meter bulváru. Meghan napríklad opakovane čelila kritike za rovnaké správanie, o akom sa u manželky princa Williama Kate písalo pozitívne alebo neutrálne.

Harry a Meghan sa na bulvár sťažujú prakticky od samého začiatku ich vzťahu. Už v novembri 2016 vydal 35-ročný princ prehlásenie kritizujúce „rasistické narážky“ niektorých komentárov, ako i „otvorený sexizmus a rasizmus“ na sociálnych sieťach.

Vlani tiež kráľovský pár obvinil médiá z „neutíchajúcej propagandy“ a šikany. K sťažnostiam sa na jeseň pripojilo aj niekoľko desiatok britských poslankýň, ktoré pre zmenu hovorili o „staromódnych a koloniálnych podtónoch“ v tlači. Naznačili, že bulvár zverejňoval i obsah, ktorého cieľom bolo „ublížiť žene bez akéhokoľvek zrejmého dôvodu“.

Exotická DNA

Napríklad denník Daily Mail v minulosti vojvodkyňu Meghan spojil s kriminálnymi gangami z Comptonu na predmestí Los Angeles, zatiaľ čo sestra britského premiéra Rachel Johnsonová v komentári pre nedeľník Mail on Sunday napísala, že bývalá herečka tmavej pleti prinesie do kráľovského rodu „pestrú a exotickú DNA“.

Vlani na jar zas rozhlasový moderátor BBC Danny Baker po narodení syna Harryho a Meghan zverejnil na Twitteri fotografiu s malým šimpanzom, ku ktorej pripojil popis „kráľovské dieťa opúšťa nemocnicu“. Z BBC ho následne prepustili.

Web BuzzFeed News okrem toho našiel rad prípadov, kedy bulvár nepristupoval k Meghan a Harrymu rovnako ako k vojvodkyni Kate a princovi Williamovi. Daily Mail sa v jednom z titulkov pýtal, prečo si tehotná Meghan „nemôže prestať siahať na bruško“, zatiaľ čo u Kate o rok skôr písal o „nežných“ dotykoch.

Meghan vyčítali aj avokáda

Denník Daily Express zase pred rokom kritizoval Meghan za obľubu v konzumácii avokád, kým skôr o tomto plode písal ako o lieku na rannú nevoľnosť pre Kate. BuzzFeed News podobných príkladov uvádza desať.

„Britská tlač uspela vo svojej zjavnej snahe vyštvať Meghan z Británie,“ napísala v komentári na web denníka The New York Times (NYT) lektorka žurnalistiky na Univerzite Južnej Kalifornie Afua Hirschová.

Akademička a autorka knihy „Brit(ish)“ o rasizme v britskej spoločnosti sa domnieva, že „rasistický prístup“ bulváru k Meghan nebolo možné prehliadnuť už od prvého titulku.

„To, ako sa k nej správali, dokazuje, čo mnohí z nás vždy vedeli: Nehľadiac na to, akí ste krásni, koho si vezmete, aké paláce obývate, aké charity podporujete,... v tejto spoločnosti vás rasizmus bude vždy prenasledovať,“ dodala.

Podobné obvinenia vzniesli aj ďalší komentátori či labouristický poslanec Clive Lewis. Ministerka vnútra Priti Patelová sa ale snaží, aby rasizmus nezohral rolu pri rozhodovaní o vojvodovi a vojvodkyni zo Sussexu ustúpiť z ich súčasných pozícií.

Médiá si vyberú sami

BBC v pondelok uviedla, že nič také v médiách nezaznamenala. Iní analytici zase pripomínajú, že Meghan rozhodne nie je prvým členom kráľovskej rodiny, ktorý má s britským bulvárom problémy.

Nech už bolo príčinou napätých vzťahov čokoľvek, Harry a Meghan plánujú po odklone od monarchie komunikáciu s médiami výrazne zmeniť. Na svojom novom webe uviedli, že už nechcú byť súčasťou takzvaného kráľovského rozpisu, čo je systém komunikácie s vybranými denníkmi, vrátane štyroch bulvárnych. Exkluzívny prístup umožnia „dôveryhodným titulom, ktoré sa zameriavajú na objektívne spravodajstvo“.

Podľa autorky stĺpčekov Nesrine Malikovej v každom prípade aktuálna debata o rasizme britskú spoločnosť nikam neposunie.

Tieto polemiky sa dávno zmenili v „pantomímu“, ktorej cieľom nikdy nie je naprávať nespravodlivosť. „Britská debata o rasizme sa opakuje, najprv ako tragédia a potom naveky vekov ako fraška,“ píše na webe denníka The Guardian.