Bieloruský najvyšší súd vyhovel požiadavke ministerstva spravodlivosti a potvrdil zrušenie Bieloruskej asociácie novinárov (BAJ). Asociácia, ktorá sa zaoberá napríklad monitoringom slobody prejavu, o tom informovala na sociálnej sieti Telegram. Bieloruské úrady vedú ťaženie proti nezávislým médiám a mimovládnym organizáciám už niekoľko mesiacov. Najvyšší súd tento mesiac napríklad zakázal činnosť bieloruského PEN klubu.

Bieloruské ministerstvo spravodlivosti vo svojej žalobe podľa serveru Rádia slobodná Európa / Rádia Sloboda tvrdilo, že BAJ „opakovane porušovali zákony o verejných organizáciách". Ministerstvo asociácii žurnalistov adresovalo upozornenie, organizácia však podľa úradov nepodnikla kroky k náprave. Zástupca predsedu asociácie Barys Harecki sa ale na facebooku ohradil, že v silách organizácie nebolo žiadne kroky podniknúť, pretože deň pred doručením upozornenia úrady podnikli v jej kancelárii raziu potom, čo vyrazili vchodové dvere, a vstup potom zapečatili.

EBE 32 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (na snímke) sa necíti byť diktátorom. Vyhlásil to počas tlačovej konferencie v Minsku, v deň prvého výročia ostatných prezidentských volieb v pondelok 9. augusta 2021.
Neprehliadnite

Súd v Minsku rozhodol, že obsah webov TUT.by a Zerkalo.io je extrémistický

„Vedenie krajiny chce brutálne skoncovať s najaktívnejšou novinárskou organizáciou v krajine," napísal Harecki. „Môžu nám vziať registráciu. Ale ľudí a naše hrdé meno sa im zničiť nepodarí. Dúfam, že ani našu prácu," uviedol.

BAJ funguje od roku 1995 a má cez 1 200 členov. Sleduje napríklad porušovanie slobody prejavu a zákonov týkajúcich sa médií, a to aj počas minuloročných prezidentských volieb. V nich podľa bieloruských úradov zvíťazil dlhoročný líder Alexander Lukašenko. Podľa opozície hlasovanie sprevádzali podvody, oficiálny výsledok neuznala Európska únia ani Spojené štáty. Voľby vyvolali rozsiahlu vlnu protestov, ktoré boli tvrdo potlačené.

Predminulý týždeň Bieloruský najvyšší súd zakázal činnosť bieloruského PEN klubu, nezávislej organizácie spisovateľov, vedenej nositeľkou Nobelovej ceny za literatúru Svetlanou Alexijevičovou. Tá sa angažuje vo vedení takzvanej koordinačnej rady bieloruskej opozície, ktorej cieľom je prekonanie politickej krízy po minuloročných prezidentských voľbách. Koncom júla bieloruské úrady nariadili ukončenie činnosti 15 mimovládnych organizácií vrátane ľudskoprávneho centra Human Constanta, organizácie BelSetka Anti-AIDS alebo združenie, ktoré pomáha ľuďom s postihnutím. Predtým Lukašenko povedal, že bude pokračovať v takzvanej čistke v radoch pracovníkov neziskových organizácií, ktoré označil za banditov a zahraničných agentov.