Nový majiteľ Nového Času, milionár Anton Siekel, začal podnikať v 90. rokoch, v časoch kupónovej privatizácie. Bol spoluzakladateľom finančnej skupiny Istrokapitál, neskôr sa stal vlastníkom kúpeľov, vstúpil do biznisu s realitami a turizmom. Médiá začal skupovať až v posledných dvoch rokoch.

A. Siekel založil Istrokapitál v roku 1996 spolu s Máriom Hoffmannom a Branislavom Prieložným. Štartovali krátko potom, čo štát spustil prvú vlnu privatizácie štátneho majetku kupónovou formou. Mnoho ľudí v tom čase prišlo o svoj majetok. Rozhodovanie o investíciách zverili kupónovým fondom, ktoré boli ale postavené tak, že negarantovali zodpovedné nakladanie s investíciami. Dohromady v nich bolo až 80 percent všetkých kupónových knižiek.

Istrokapitál skupoval akcie investičných fondov, ktoré neskôr transformoval na akciové spoločnosti a postupne sa zbavoval drobných akcionárov. K tomuto obdobiu vo svojom biznise A. Siekel v ostatnom rozhovore pre TREND povedal: „Nemal som pocit, že by sme niekedy spravili niečo, za čo by som sa mal hanbiť. Ale chápem zástup ľudí, ktorí mi budú vyčítať, že sme zarobili strašné peniaze a potom to zmizlo. Majú svojím spôsobom pravdu. To bolo extrémne obdobie.“

Istrokapitál získal kontrolu napríklad nad fondmi Slovenskej poisťovne. Cez spoločnosť Family Brokers začali jeho vlastníci skupovať podiely vo fondoch, ktoré si založili a kontrolovali Slovenskú sporiteľňu a spoločnosť Cassoviainvest IS. Túto firmu zakladali niekdajší manažéri Východoslovenských železiarní z obdobia Alexandra Rezeša.

Široký záber

Z funkcie predsedu dozornej rady Istrokapitálu odišiel A. Siekel v roku 2005. Založil spoločnosť FPD Group. Súčasné aktivity jeho investičnej skupiny FPD Corporation sú mimoriadne široké: od cestovného ruchu 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa