„Páčila sa nám celá séria. Bola to dlhá diskusia, boli tam viacerí kandidáti z tej istej témy. Nie je to ľahké rozhodovať, keď porovnávame jablká a pomaranče,“ konštatoval v pondelok na tlačovej konferencii v Bratislave slovensko-kanadský fotograf Joe Klamar (AFP), predseda päťčlennej medzinárodnej poroty.

Tú ďalej tvorili holandský fotograf Kadir van Lohuizen (agentúra NOOR), francúzska fotoeditorka Fréderique Rondetová (Liberation), český fotograf a pedagóg Jindřich Štreit a slovenský fotograf Andrej Balco.

„Víťazná séria odráža to, čím krajina v uplynulom období prechádzala a čo nakoniec viedlo k zvoleniu prvej ženy prezidentky na Slovensku ako prísľubu zmeny,“ uviedol k víťaznej sérii Kadir van Lohuizen. „Veľmi ma potešila táto práca, bola to dobrá voľba. V každej kategórii sme mali aj veľmi milé prekvapenia,“ poznamenala F. Rondetová.

Profesor J. Štreit priznal, že aj v tomto ročníku porotcovia veľmi veľa diskutovali o výbere víťaznej fotografie, došlo aj k stretu názorov na rozdiely medzi kvalitnou, skvelou fotografiou a fotografiou, ktorá má etický kódex.

„Stále presadzujem skôr etickú rovinu, ktorá ovplyvní názor a pohľad väčšiny, ktorá prichádza s nádejou. To by malo umenie predovšetkým prinášať. Tým nechcem povedať, že ďalšie fotografie nemali etickú rovinku, ale predsa len zmeny politické sú aj zmenami v atmosfére celého národa,“ povedal s tým, že úroveň súťaže je stále vyrovnaná.

„Vážim si tiež to, že má nielen národný charakter, ale že sa táto súťaž objaví v rôznych európskych mestách, dokonca v New Yorku. Každý, kto sa na nej zúčastní, spoluvytvára atmosféru a povedomie o Slovenskej republike,“ dodal.

Hodnotili vyše dvetisíc záberov

Do súťaže sa registrovalo 189 fotografov, ktorí dovedna zaslali 2250 snímok, z toho 246 sérií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v desiatich súťažných – Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v novej medzinárodnej kategórii Fotografia vytvorená mobilným telefónom. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy.

„Jedna z najlepší kategórií bola tá, kde sa mali možnosť zúčastniť i fotografi z iných krajín, súťaž sa tak zasa dostáva do medzinárodného povedomia a tiež sa tým skvalitní,“ vyzdvihol J. Štreit medzinárodné kategórie, v ktorých súťažili fotografie od novinárov z Poľska, Maďarska, Ukrajiny a Českej republiky.

Medzi súťažnými prácami dominovala téma prezidentských volieb na Slovensku a ďalších udalostí súvisiacich s vyšetrovaním vraždy Jána Kuciaka a prípadov korupcie na slovenskej scéne.

Ako ďalej informovala riaditeľka Slovak Press Photo Jana Garvoldtová, veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách.

Slávnostné odovzdávanie cien 8. ročníka súťaže sa uskutoční 3. októbra v Zrkadlovej sále Primaciálneho paláca v Bratislave. Práce všetkých finalistov budú vystavené v Dome umenia.